+ Konuyu Yanıtla
12 / 1 1234567811 ... SonSon
229 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Neden Ölülere Fatiha Okuruz ?

yakamozaik Samet AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Mar 2007
    İletiler
    2,735

Neden Ölülere Fatiha Okuruz ?

-Rahman ve Rahim olan Allahın ismiyle
    -hamd alemlerin Rabbi olan Allahındır
    -O rahman ve rahimdir.
    -O din günün sahibidir
    -yanlız sana kulluk eder,yanlız senden yardım dileriz.
    -bizi dogru yola ilet
    -nimet verdıklerının yoluna ılet.bizi gazaba uğramışların ve o sapmısların yolundan koru.

peki sizlere sorarım acaba bu surenın anlamına bakıldıgında nıye olmuslerımızin ruhuna fatıha derız? bu sure oluler ıcın bır anlam yada bır faide edebılırmı niçin ölülerin arkasından fatiha okurunuyor? cevablarınızı beklıyorum selametle

samet aydın
    bir çöl bul kendine
    belki sonra bir Leylâ/n.arıman

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    Bir hatırlatma ;

bizler ölülere fatiha okumayız.

Fatihayı ölen kişinin ruhuna hediye ederiz. Ruh ise ölmez.

fatihayı bizlerin hayatta iken okuması ve idrak etmesi ise en doğru olandır.
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bir hatırlatma ;

bizler ölülere fatiha okumayız.

Fatihayı ölen kişinin ruhuna hediye ederiz. Ruh ise ölmez.

fatihayı bizlerin hayatta iken okuması ve idrak etmesi ise en doğru olandır.
    şu fatihayı hediye etme meselesi hep kafamı karıştırmıştır..

ayet nasıl hediye olur ? veya kurandan sureler okuma veya tamamen hatmetme sonrası hasıl olan sevabı dağıtmak nasıl olur?

ne kadar sevap aldığını, bu sevapları dağıtma yetkisine nasıl sahip olduğunu nerden biliyorsun ?

bu soruların cevabını bulamıyorum.

Diğer yandan okuduğu kuran ayetlerinin içeriği hakkında hiç bir bilgisi olmayan teyzeler ve amcaların bu ayetlerin sevabını dağıtmakta müthiş bir yeteneğe sahip olduklarınada şahit oldum..
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    Bırak dağıtsınlar Taner. Kutubi Sitte de

Hadis No : 0166 Ravi: Zeyd İbnu Erkam
    Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Kim ebeveyninden birine bedel haccederse, bu hacda onun borcunu ödemiş olur. Bu durum semadaki ruhuna müjdelenir. Kişi, anne ve babasına karşı isyankar (akk) bile olsa (bu iyiliği sebebiyle) Allah'ın nezdinde (iyi kullar meyanında) yazılır." (Diğer bir rivayette ise: "Babası için bir hacc, kendisi için yedi hacc yazılır" denmiştir.) (Bu rivayet Heysemi'nin Mecmau'z- Zevaid'inde, Taberani'nin Mu'cemu'l-Kebir'inden kaydedilmiştir (3,282))

diye geçen bir hadis bulunuyor. Ruhlara yapılanlar müjdeleniyor yani. Kişinin de bu konuda rabbinden istekte bulunması ve falanca kişinin de bu okumadan haberdar edilmesini istemesi yanlış olmasa gerek. Nitekim bu okunan Kuranın feyzinden dirilerin ve ruhların haberdar edilmesi için yapılan bir duadır .
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

bu konuyla ilgili bir hadiste hz ayşe validemizden rivayet ediliyor [COLOR="Blue"]Ashaptan biri rasulullah sav efendimize annem fücceten yani anidan öldü zannediyorumki eyer konuşsaydı tassaduk edecekti onun namına sadaka verirsem savabı onun için varmıdır diye sorunca peygamberimiz evet buyurdular hadisi müslim ve buhariden rivayet etmişlerdir DiYER bir hadistede ebu hureyre radıyallahu anh den peygamberimiz bir insan öldügünde ameli kesilir yani defteri kapanır ancak sadakayı cariye çeşme köfrü cami yaptırmak agaç dikmek fayda veren ilmi bir eseri veya kendisine dua eden hayırlı bir evladı olan bir kişinin amel defteri kapan maz buyurmuştur hadisi müslimden rivayet olunmuştur [/COLOR
    Veylüllil musallin!! veyl veyl veyl___

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Dua etmek ile kuran kıraatini karıştırmayalım..

ölülerimiz için dua etmeye devam edelim, onlar için rahmet dileyelim..

ancak okuduğumuz kurandan hasıl olan sevabı paylaştırmak işine gelince.. işte buna bir delil buamadım..

Maalesef bu konuda çok büyük istismarlar oluyor.

bu işi para işi para ile yapanların sayısı hiçte azımsanacak seviyede değil..
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

bizler kabirlere ziyarete gidince kurandan süreleri okur duasını yaparız bende duayla kuranın ayrı tutulması yönünü anlayamadım muhhakak her dogrunun karşısında zıddıda mevcuttur istismar edenlerde olacaktır istismar edilmeyen ne kaldıki
    Veylüllil musallin!! veyl veyl veyl___

Alıntı Taner PINAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Dua etmek ile kuran kıraatini karıştırmayalım..

ölülerimiz için dua etmeye devam edelim, onlar için rahmet dileyelim..

ancak okuduğumuz kurandan hasıl olan sevabı paylaştırmak işine gelince.. işte buna bir delil buamadım..

Maalesef bu konuda çok büyük istismarlar oluyor.

bu işi para işi para ile yapanların sayısı hiçte azımsanacak seviyede değil..
    Nasıl yani tam anlayamadım beyfendi sizin inkar ettiniz yada anlayamadığınız şey ölülere datiha hediyesimidir.
    benim fikrim ölülere hediye manasına dua gelir.dua etmek allahım sen onu bağışla demek yerine onun hürmetine bazen mevlüt bazen dua bazen ise fatiha okunur.
    ben bildiğim kadarını açıklamaya çalıştım ama dahada aydınlanmak istiyorsanız hangi camii ye yakınsanız o caminin imamına değine bilirsiniz

esselamun aleyküm.

herkese selamun aleykum.

ÖLÜMDE VAR Ahmet ÜSTÜN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Aug 2007
    İletiler
    23
    İbn Kesîr'in İmam Şafiî'den yüce Allah'ın şu buyruğuyla ilgili yaptığı nakil:
    "Yük taşıyan hiçbir kimse başkasının (günah) yükünü yüklenmez ve insan için kendi çalıştığından başkası yoktur." (en-Necm, 53/38-39)
    Yani kimseye başkasının günah yükü yükletilmeyeceği gibi bizzat kendisinin kendi adına kazandıklarından başka şeylerin ecrini de elde etmesi sözkonusu değildir. İşte bu âyet-i kerimeden İmam Şafiî -yüce Allah'ın rahmeti üzerine olsun- şu hükmü çıkarmıştır (istinbat): Kur’ân okumanın sevabı hediye edilmekle ölülere ulaşmaz. Çünkü bu ne ölülerin ameli, ne de onların kazancıdır. Bundan dolayı Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem ümmetini bu işi yapmaya teşvik etmediği gibi, herhangi bir nass ya da bir işaretle de onları böyle bir işe yönlendirmemiştir. Herhangi bir sahabiden de böyle bir şey nakledilmemiştir. Eğer bu iş bir hayır olsaydı şüphesiz onlar bizden önce bu işi yaparlardı. Diğer taraftan Allah'a yakınlaştırıcı ameller ile ilgili olarak sadece nasslarla yetinilir. Çeşitli kıyas ve görüşlerle bu hususta herhangi bir tasarrufta bulunmak mümkün değildir.

Dua ve sadakaya gelince, bunların (sevaplarının) ölüye ulaşacağı hususunda icmâ’ vardır ve yasa koyucunun bu hususta nassları bulunmaktadır.
    Muslim'in Sahih'inde rivayet ettiği hadise göre Ebu Hureyre şöyle demiştir:
    Rasûlullah Salallahu aleyhi vesellem buyurdu ki:
    "İnsan öldü mü şu üç şey müstesnâ ameli kesilir: Kendisine dua eden salih bir evlat, yahut kendisinden sonra devam eden cari bir sadaka, yahut kendisi ile yararlanılan bir ilim."
    İşte bu üç şey gerçekte onun kendi çalışması, çabalaması ve amelinin bir neticesidir. Nitekim hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur:
    "Kişinin en hoş yediği şey kazancıdır ve şüphesiz kişinin evladı da onun kazancı arasındadır." [33]
    Sadaka-i cariye ise vakıf ve benzeri şeyler olup bunlar da kişinin amelindendir. Onun vakfettiği şeylerdir. Yüce Allah da şöyle buyurmaktadır:
    "Muhakkak biz ölüleri diriltiriz. Onların ileri gönderdiklerini de geride bıraktıklarını da yazarız." (Yâsin, 36/12)
    Kişinin insanlar arasında yaydığı ve ondan sonra insanların izini takip ettikleri ilim de aynı şekilde onun sayinin bir kısmıdır. Sahih’te sabit olduğuna göre: "Her kim bir hidâyet yoluna davet edecek olursa ona tabi olanların ecirleri gibi kendisinin de ecri olur. Üstelik onlardan hiçbirisinin ecrinden de bir şey eksilmez." [

Giriş
    Fri Aug 2007
    İletiler
    23
    Kadir TUNA kardeşim selamun aleykum KURAN dirilere indirilmiştir okuyup anlayalım hidayet bulalım diye. Ölüye dua edilir KURAN okunmaz hele mevlid zaten o islamda olmayan sonradan islama mal edilmeye çalışılmış bir şeydir.

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Kadir TUNA tafarından gönderildi Mesajı Göster
    benim fikrim ölülere hediye manasına dua gelir.dua etmek allahım sen onu bağışla demek yerine onun hürmetine bazen mevlüt bazen dua bazen ise fatiha okunur.
    neyin hürmetine ?
    mevlüt de nedir? hangi sahabe okumuş? hangi mezhep imamı okumuş veya okutmuş ? ne zaman çıkmış ? sonradan çıkmış bir işi nasıl dinin bir parçası gibi gösterirsiniz?

mevlüt bidattır.. bidattır bidattır..

ölülere kuran okunmaz..

Alıntı Kadir TUNA tafarından gönderildi Mesajı Göster
    ben bildiğim kadarını açıklamaya çalıştım ama dahada aydınlanmak istiyorsanız hangi camii ye yakınsanız o caminin imamına değine bilirsiniz

esselamun aleyküm.
    ve aleykum selam

lakin biz cumhuriyet imamlarından bilgi almayalı çok uzun yıllar oldu..

SusKunuM_SaNa. Murat CANOĞLU kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2007
    İletiler
    455
    Blogdaki Konular
    2
    neyin hürmetine ?
    mevlüt de nedir? hangi sahabe okumuş? hangi mezhep imamı okumuş veya okutmuş ? ne zaman çıkmış ? sonradan çıkmış bir işi nasıl dinin bir parçası gibi gösterirsiniz?

mevlüt bidattır.. bidattır bidattır..

ölülere kuran okunmaz..

ve aleykum selam

lakin biz cumhuriyet imamlarından bilgi almayalı çok uzun yıllar oldu..
    mevlid çok güzel bir naattır....Süleyman çelebi'den Allah razı olsun.. her zaman beni etkilemiştir...etkileyen anlatılandır... Resulullahtır...yani alemlere rahmet olarak gelendir.... her iki cihan serveridir.. ne mümküdür ki O anlatılsında ve güzel olmasın... Onu anlatan, sevdiren, düşündüren, anlık dahi osla hayale getiren, zaman mekan aşıtırıp, medinede çığlık çığlığa bağırışan bir sevgi selinin ortasında hisetmeyi sağlayan bir metne "mevlüt de nedir?" demek beni üzer ... insanlar mevlidi nasıl ele alıyor, nasıl algılıyor orasını bilemem... tabiki tartışılır... ama Peygamber efendimizi anlatan ve gerçekten çok ustaca, güçlü bir kalemden döküldüğü ayan beyan ortada olan mevlidi sahabeler okumadı diye yada mezhep imamları okumamışlar diye kalkıp "mevlüt de nedir?" üslubunda yermek çok abes geldi bana... ve sizin adınıza çok samimi söylüyorum üzüldüm...az bi düşünün ya sahabelerin mevlidi dinledikelrini... ben inanıyorum kendinden geçerlerdi...hz. bilalı hatırlayın, ezan okuyamamış O'ndan sırf onun adı geçiyor diye... kendinden geeçrmiş... bi hayal edin ya ...tekrar söylüyorum insanlar mevlidi nasıl değerlendiriyor beni hiç ilgilendirmez.. ama oda neymiş tarzında bir söylemle Resulullahı anlatan bir metn yermek beni ilgilendirir...

şimdi soruyorum aşağıdaki metni sahabeler yada imamlar görselerdi karşı çıkacakalrı bir tek kelime ve ya cümle mi var?

Allah adın zikredelim evvela
    Vacib oldur cümle işte her kula

Allah adın her kim ol evvel ana
    Her işi âsan ede Allah ana

Allah adı olsa her işin önü
    Hergiz ebter olmaya anın sonu

Bir kez Allah dese aşkile lisan
    Dökülür cümle günah misli hazan

İsm-i pâkin pâk olur zikreyleyen
    Her murada erişir Allah diyen

Aşk ile gel imdi Allah diyelim
    Derd ile göz yaş ile ah edelim

Birdir ol birliğine şek yokdurur
    Gerçi yanlış söyleyenler çokdurur

Cümle alem yoğiken ol var idi
    Yaradılmıştan gani cebbar idi

Var iken ol yok idi ins-ü melek
    Arş-ü ferş-ü ay-ü gün hem nüh felek

Sun´ile bunları ol var eyledi
    Birliğine cümle ikrar eyledi

Kudretin izhar edip hem ol celil
    Birliğine bunları kıldı delil

Ol dedi bir kerre var oldu cihan
    Olma derse mahvolur ol dem heman

Bari ne hacet kılavuz sözü çok
    Birdir Allah andan artık ilah yok

Haşredek ger denilirse bu kelam
    Nice haşrola bu olmaya temam

Pes Muhammeddir bu varliğa sebeb
    Sıdkile anın rızasın kıl taleb

Ger dilersiz bulasız oddan necat
    Aşkile derdile edin es-salat

insanlar O'nu anmak için ...her şeyden önce Allah rızası için toplanıyorlarsa... ve Rabbimin habibine değer verip salatu selamlar getiriyorlarsa... Kaldıki onu allah bile zikrediyorsa... mevlid eşliğinde insanlar anıyorsa zikrediyorsa... bunda ne gibi bir kötülük var???
    düşersem aklına el aç niyaz et..belki bir su yürür ...içim çöl gibi...

Taner bey mevlidin ibadet gibi yapılmasına karşı çıkmış sanırım. Mevlidin edebi bir eser olduğunu herkes kabul ediyor.
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

Giriş
    Thu May 2007
    İletiler
    455
    Blogdaki Konular
    2
    Alıntı Sara SAVAŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Taner bey mevlidin ibadet gibi yapılmasına karşı çıkmış sanırım. Mevlidin edebi bir eser olduğunu herkes kabul ediyor.
    sahabeler okumadı diye okumayacakmıyız ??? yada mezhep imamları ?? sorun mu oluyor insanların mevlid eşliğinde Resulallahı yaşamaları, anmaları...?dini bir vecibe midir onu tartışmıyorum ... okumadınız herhalde yazdıkalrını "mevlüd de nedir?" diypr kendileri.. ben bu cümelsinden mevlide ve muhtevasına verdiği değeri algılıyorum ve bu yzüden üsteliyorum... Allahı ulaşmak için vesileler arayın mevlid de vesileyse onun rızası için neden hoş karşılanmasın??bir tek hurmayla da olsa Rabbimin rızasını kazanmaya çalışın diyor her iki cihan serveri...mevlidlerde insanların Allah rızası için toplanın Habibullahı anmaları ona selat u selamlar getirmelerini ben bir ibadet olarak görüyorum... sahabeler okumadı diye ben bunu yapmıaycakmıyım??? hangi birimiz yada kaçımız sahabelerin yaşadığı gibi yaşıyoruz... ben bu tarz bir düşünceye karşıyım... sahabeler uçağa binmedi bende binmem demek gibi bişi :d neyse uzar gider bu selam ve dua ile....

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Sara SAVAŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    insanlar mevlütten ne anlarlar bizi ilgilendirmez demek işin kolayıdır..

mevlüt okunurken salavat getirileceği zaman ayağa kalkmayında görün neler olacak o toplantıda?

tekfir edilirsiniz ALlah korusun..

ibadet maksadıyla mevlüt okumak bidattır..

okutmak bidattır..

mevlüt ile kendinden geçerek toplantılar düzenlemek ve okunan mevlüdten hasıl olan sevabı diye duaya başlamak? ?????

Elhamdülillah bu bidatlardan beriyim..

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Murat CANOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster
    sahabeler okumadı diye okumayacakmıyız ??? yada mezhep imamları ?? sorun mu oluyor insanların mevlid eşliğinde Resulallahı yaşamaları, anmaları...?dini bir vecibe midir onu tartışmıyorum ... okumadınız herhalde yazdıkalrını "mevlüd de nedir?" diypr kendileri.. ben bu cümelsinden mevlide ve muhtevasına verdiği değeri algılıyorum ve bu yzüden üsteliyorum... Allahı ulaşmak için vesileler arayın mevlid de vesileyse onun rızası için neden hoş karşılanmasın??bir tek hurmayla da olsa Rabbimin rızasını kazanmaya çalışın diyor her iki cihan serveri...mevlidlerde insanların Allah rızası için toplanın Habibullahı anmaları ona selat u selamlar getirmelerini ben bir ibadet olarak görüyorum... sahabeler okumadı diye ben bunu yapmıaycakmıyım??? hangi birimiz yada kaçımız sahabelerin yaşadığı gibi yaşıyoruz... ben bu tarz bir düşünceye karşıyım... sahabeler uçağa binmedi bende binmem demek gibi bişi :d neyse uzar gider bu selam ve dua ile....
    işte tam burda saçmalamışsınız.. sahabe uçağa binmezse bende binmem demek gibi bişey karşılaştırması ile.. buna da kelamcılık derler ve dinde haramdır..

şimdi soruyorum size uçağa binmeyi topluca zikir gibi dua gibi ibadet gibi görenler mi var ki? sahabelerle karşılaştıracağız.. bi yorum yapacaksanız bari komik olmasın..

mevlüt te neymiş ? evet nedir mevlüt kardeşim. ALlah resulü beni aşırı övmeyin demiş..

ben Resulullahın sünnetine tabiyim.. Ashabın raşit halifelerin yoluna tabiyim.. elbette edebi bir yazıyı ibadet maksadı için kullananlara karşı bu eserin kudsiyetini sorgularım..

beşer yapısı bir yazıyı bir şiiri kuran tilaveti gibi ezberleyip ellerini bağlayıp ayağa kalkıp dinleyenlerden dolayı rahatsızım..

evet mevlütte nedir ki?

hiç bir şey..

okunmaması okunmasından hayırlıdır bu zamanda..

Giriş
    Thu May 2007
    İletiler
    455
    Blogdaki Konular
    2
    işte tam burda saçmalamışsınız.. sahabe uçağa binmezse bende binmem demek gibi bişey karşılaştırması ile.. buna da kelamcılık derler ve dinde haramdır..

şimdi soruyorum size uçağa binmeyi topluca zikir gibi dua gibi ibadet gibi görenler mi var ki? sahabelerle karşılaştıracağız.. bi yorum yapacaksanız bari komik olmasın..

mevlüt te neymiş ? evet nedir mevlüt kardeşim. ALlah resulü beni aşırı övmeyin demiş..

ben Resulullahın sünnetine tabiyim.. Ashabın raşit halifelerin yoluna tabiyim.. elbette edebi bir yazıyı ibadet maksadı için kullananlara karşı bu eserin kudsiyetini sorgularım..

beşer yapısı bir yazıyı bir şiiri kuran tilaveti gibi ezberleyip ellerini bağlayıp ayağa kalkıp dinleyenlerden dolayı rahatsızım..

evet mevlütte nedir ki?

hiç bir şey..

okunmaması okunmasından hayırlıdır bu zamanda..
    tamemen fikirleirniz benle örtüşmemesine rağmen bana saçma gelsede düşünceniz "saçma" kelimesini kullanmayıp şahsınızı kırmaktan uzak durdum.. her şeyden önce adab meselesi .... çünkü yazılanlar sizin beyninizin ürünleri saygı duymaktan başka bişi yapmam... yapamamda hakkımda yok... biz bu konuda bilgi alış verişi yapıyoruz ... kalem tokuşturmaya değil paylaşımda bulunuyorum...

benzetmneme saçmalık demişsiniz peki mevlidi saahbelerin zamanında olmadığı için değer biçmeyen sizin bu düşünceniz saçmalık değilde nedir ?? aynı şey değilmidir ???yok efendim onların zamanında olmadığı için ben bunu kabul etmiyorum? kabul etmediğiniz şey "mevlid" kelime manası doğum, doğmak anlamlarına geliyor.. peygamber efendimizin doğumunu anlatıyor Allah için sölermisiniz şimdi bunun sahbaelerle ne ilgisi var ?? mevlidi okumak için kriter midir sahabeler .. ölçüt bumudur yani?

"Bid‘at, Hz. Peygamber zamanında olmayan “dinî” mahiyetli bir hususun sonradan dine sokuşturulması, dinden sayılması olarak tarif edilir. Mevlid okuma ve okutmanın bid‘at olarak nitelendirilebilmesi için ona, “Ölünün kırkıncı gününde veya sene-i devriyesinde mevlid okutmak gereklidir” demek gibi dinî bir gereklilik veya ibadet şeklinde bir muhteva yüklenmesi gerekir. Mevlid okumanın gerekli, vâcip veya mendup olduğu iddia edilmediğine, en fazla bunun hoş ve güzel bir gelenek olduğu bilinip kabul edildiğine göre bunun bid‘at olarak değerlendirilip, insanların kafasına kuşku sokmak son derece yanlıştır. “Mevlid okunacağına hatim okunsa, Kur’an’dan bir bölüm (aşr) okunsa daha sevap ve daha faziletli olmaz mı?” şeklindeki bir itiraz da yersizdir. Kur’an okumak, namaz kılmak daha sevap ve faziletli bir davranıştır, ama burada mesele sadece sevap meselesi değildir. Mevlid, toplumsal bir coşkunun, Hz. Peygamber sevgisinin ve ona bağlılığın üst düzeyde edebî ve estetik olarak hissedilmesi, yaşanması ve dışa vurulması demektir. Kur’an okumakla mevlid okumayı birbiriyle mukayese etmek veya birini diğerine alternatif göstermek yerine ikisini ayrı ayrı ve her birini kendi yeri ve amacı doğrultusunda değerlendirmek ve yaşatmak daha doğru olur."

tırnak içerisinde yer alan açıklamalar diyanete aittir?? ama sayın başkanım cumhuriyetin imamlarından bişlgi almayalı uzun yıllar oldu gibisinden bir ibare geçiyordu yazılarının birinde... kalkıp bunuda kabul etmezz...bidat der sadece neden bidattır kısmını açıklama gereği duymaz .... diyanetin bu açıklamasını yapan kurula ve kurulda bulunan her biri alim olan ve türkiyede bu konularda otorite olan insanların görüşlerine başvurmayı önemsemez... neyse bir şeyler paylaşmaktan ziyede anlamak ve anlatmak tutumundan uzak olduğunuz için ben bu saaten sonra bu konun uzamasından rahatsız olucam.. ve sizde rahatsılık duyacaksınız kırmadan kırlmadan... maksadını aşan kelimelerim varsa her biri adına özür dilerim... önce başkandan sonrada siz değerli portal ahalisinden.. selam ve dua ile...

Giriş
    Fri Aug 2007
    İletiler
    23
    Türkiye'de yalnız Türkler tarafından ölmüşlerin ruhuna oku¬tulan Mevlid adı al¬tın¬daki manzum risale Merhum, Bursa'lı Süleyman Çelebi (Öl.M. 1422) tarafından ka¬leme alınmıştır. Bu eserin asıl adı Vesile'tün-Necât'dır. Bu zat, Yıldırım Sultan Bayezit za¬ma¬nında yaşa¬mıştır. Buna göre İstanbul'un fethinden çok önceleri yazılmış olan mevlit, yakla¬şık 150 yıl sonra Üçüncü Sultan Murad (1546-1595) zama¬nında ilk defa Hz. Peygamber (sav)'in, yalnızca doğum yıldönümü münasebetiyle okutulmaya başlanmıştır.

Ne yazık ki cami gibi kutsal ve belli ibadetlere mahsus mekanlarda mevlit okutmak o ta¬rihlerden itibaren bir gelenek olarak yerleşmiştir. Bugün mevlit okumayı ve okut¬mayı bir ibadet sananların sayısı -maalesef- milyonları aşmaktadır. Artık bu yanıl¬gıyı düzeltmek de pek kolay gibi görünmemektedir. Halbuki Süleyman Çelebi Merhum'un böyle bir amaç güt¬tüğü asla kanıtlanamaz. Kuşkusuz O, Hz.Peygamber (sav)'in sırf derin sevgisiyle bu eserini yazmıştır. Mevlit, edebi değeri olan çok güzel bir eser¬dir. Onu elbetteki evlerde ve daha başka uygun yerlerde ibadet amacı güdülmeden okumakta ve teren¬nüm etmekte hiçbir sa¬kınca yoktur.

Bu türlü âyinlerin camilere kadar taşınmış olmasında Şiîlerin etkisi bulunabilir. Çünkü İran hal¬kıyla komşu olan Kürtlerde ve «Güneydoğu¬»'daki Arap asıllı azınlık arasında da ca¬mi¬lerde mevlit okutma geleneği vadır

İnsanlarda, hak olsun, bâtıl olsun, din ile tatmin arayışı fıtrîdir. Kendisini müslüman olarak bulmuş, fakat İslâm'ı sağlam temelleriyle bilmeyen insanların hatim ve mevlit gibi dinî görünümlü uygulamalara başvurmaları, ya da sığınmaları, bu fıtrî duygunun eksik bilgi ile bütünleşmesi sonucudur. Âdetâ bir meslek olarak, para ile Kur'an-ı Kerim, ya da mevlit okuma, ekonomik değil; psikolojik ve itikadî kökenlidir ve hadis-i şerifte sözü edilen yahudi ve hıristiyan din adamlarını taklid ve izleme cümlesinden sayılabilir. Buna zaruretlere binâen cevaz vermek de mümkün değildir.

5957 - Abdullah İbnu Abbâs radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah, bidat sahibi, bid'atını terketmedikçe, onun amelini kabul etmeyecektir."
    Hz. Peygamber (s) Cabir bin Abdillâh'dan rivayet edilen bir hadiste bid'at hakkında şunu söylemektedir:
    «Sözün en hayırlısı Allah (cc)'ın kitabıdır; yolların en doğrusu da Muhammed'in gösterdiği yoldur; en kötü eylem ise (dinin özünden imiş gibi) sonradan uydurulan şeylerdir ve her bid'at sapıklıktır...»1 Başka bir rivayette, bu hadisin sonunda ayrıca «her sapıklığın yeri ise ateştir» şeklinde ek bir ifade mevcuttur.
    Başka bir hadis de şöyledir: «Allah bid'at işleyen kişiden ne bir oruç, ne bir namaz, ne bir sadaka, ne bir hacc, ne bir umre, ne bir cihad, ne bir farz, ne de bir sünnet kabul eder; bid'at işleyen kişi, hamurdan sıyrılıp çıkan kıl gibi İslam'dan sıyrılıp çıkar»2
    Hz Peygamber (s)'in bu uyarıları bid'atın ne kadar ürkütücü bir sonuca neden olacağını açıkça göstermektedir. Onun için Allah Teâlâ'ya, Onun Rasulüne ve Kur'an-ı Kerim olarak indirmiş bulunduğu vahye inanan her mü'min bu korkunç akıbetten daima sakınmalıdır.

Giriş
    Fri Aug 2007
    İletiler
    23
    Sayın Murat CANOĞLU diyanet fetva makamımıdır. ne derse kabulmu edilir diyanetin yaptığı birçok isabetsiz hareketler vardır ayrıca namaz kıldırma memuru diye bir şeymi var ALLAH aşkına imamlık diye bir meslek olurmu hiç bu halkı uyutmaktan başka ne yapıyorlar neden KURAN daki ayetlerin tamamını okumuyorlar ayrıca greve gideceklermiş maaşları için ALLAH ın ayetlerini niye okutmuyorsunuz diye neden greve gitmiyorlar ALLAH hepsine hidayet versin bir çoğuda buldu zaten

Alıntı Murat CANOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster

Bildiğiniz gibi Süleyman Çelebinin mevlidinden başka bir sürü mevlid yazılmış, fakat en çok onun yazdığı sevilmiştir. Peygamber sevgisini anlatan güzel bir eser olmaktan öteye geçmemesi gerekiyor. Ayrıca tilaveti ibadet olan tek şey Kurandır.Sahabelerin yaptığı şeylerin doğruluğunun de ölçüsü Kurandır.Mevlid gibi bidatlaşmış uygulamalar insanlara dinin özünü unutturuyor.
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

+ Konuyu Yanıtla
12 / 1 1234567811 ... SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları