+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 İlkİlk 12
35 sonuçtan 21 --- 35 arası gösteriliyor

Konu: Çağdaşlaşmak nedir?

? Melek YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue May 2007
    İletiler
    1,529
    Blogdaki Konular
    2
    al işte bi çağdaş nedemek çarpıtan biri daha oyoyyy
    nereye gidiyor bu gemi yaaa nasıl bakış açıları var benmi başka ufuktan pencereden nebiliyim açıdan işte hernerden bakılıyorsa benmi yanlış yerde duruyorum acaba
    ...

Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Çağdaşlaşmak demek Atatürk'ün izinden gitmek demektir...
    Çağdaşlaşmak demek hayatı en modern şekilde yaşamak ve kendini geliştirmektir...
    Yani sizinde artık çağdaşlaşmanız gerektiği apaçık ortada.
    Karanlık çağdan kalma beyninizden kurtulmalısınız arkadaşlar!
    Siz papağanmısınız?

Her gün aynı şeyleri size tekrar etti ettire gerçeğin bu olduğunu sanıyorsunuz.Tek tip insan modeli meraklıları...

Kendini geliştiren,okuyan,araştıran,aydın insanların yeridir burası...

Ayrıca tam Atatürk bağımsız Türkiye demiştir.Buradaki her birey bunu savunuyor.Atatürk mason localarını kapatmıştır buradaki her birey bunu savunuyor.

Kılık kıyafette tek tipleştirmeye karşı olanların yeri burası...

Unutmayın Atatürk'ün anneside hanımıda örtülüydü...

Siz biran önce papağanlığı bırakın...

Kendi fikirlerinizle gelin.Basma kalıp sözlerin tekrarıyla değil...
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Çağdaşlaşmak demek hayatı en modern şekilde yaşamak ve kendini geliştirmektir...
    kayıtsız ,

Gülüyorum sana hemde her yerimle gülüyorum..

sonra mı ?

Acıyorum.. cehaletine, zavallılığına acıyorum senin..
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

Çağdaşlaşmak mı dediniz? Ben almıyım? Sizin çağdaşlaşmanız size benim çağdaşlaşmam bana.
    Videoyu izleyelim biraz daha çağdaşlaşalım!!!

http://www.vidomodo.com/vidomodo/video.php?id=393

Bir bakıma ''çağdaş'' demek, içinde bulunduğumuz zamana hoş gelen, beğenilen ve takdir edilen değerler, davranışlar,eserler, biçimler ve müesseseler demektir...Ancak şurasıda varki, çağdaş kelimesi insanların üzerinde ittifak edemediği kavramlardan birisidir, mesela;
    Çağdaş uygarlık düzeyi,
    çağdaş bilim
    çağdaş düşünce
    çağdaş sanat
    çağdaş resim
    çağdaş mimari
    çağdaş müzik
    çağdaş hukuk
    çağdaş kıyafet
    ve işi şahsi plana indirenlerde var, çağdaş adam!
    Bu ifadelerden anladığınıza göre, çağdaşlık nedir?...ve nasıl tarif edilir, elinizdeki ölçü nedir?
    Çağdaşlık nerde başlar nerede biter? çağdaşlık için belli bir ölçü varmıdır?
    Çağdaşlık için farklı tarifler ortaya çıkarsa ki çıkmaktadır,kime uyulacak?
    Öte yandan çağdaş olmadığı halde, asırlar öncesi meydana getirilmiş ölümsüz değerler (Sultanahmed, selimiye...vs..) bir kenaramı bırakılacak..demekki;
    Çağdaşlık yeni olan her şey iyi, eski olan her şey kötüdür demek değildir...O halde, çağdaşlık bir zaman ve zemin meselesi olmayıp, galiba, daha çok ölçülerde bir ''incelme ve sempati uyandırma meselesidir''

Bazıları çağdaş olmayı Almanlar, ingilizler, Fransızlar kısacası avrupalılar gibi yaşamak giyinmek ve düşünmek zannederler..
    Ben, bir hafta Romada kalınca italyan olanları gördüm!
    Ben, üç-beş gün parise gidince kendini fransız sananları gördüm!...nasıl bir çağdaşlık anlayışı varsa adamda...
    Ben bir hahamın ve papazın elini, hararetle sıkıp, bir imamın elini ikrahla tutanları gördüm
    Ben, güzel izmire ''homerin diyarı hey! '' deyenleri gördüm!
    Ben, ''Kabe arabın olsun'' diyen çağdaş şairleri ve onu alkışlayanları gördüm..

İşte bütün bunlar çağdaşlık adına işlenen cinayetlerdir..Oysa çağdaşlık demek, milli kültürümüzü, bütün zaman ve mekanları hayran bırakacak seviyede işlemek, inceltmek ve yüceltmek demektir..

Kan, hemde çok Cihat ÖZKAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2008
    İletiler
    181
    Çağdaşlaşmak=İslam düşmanlığı
    En azından şimdi böyle

Alıntı Hülya TERZİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    medeniyet ve çağdaşlık mefhumları birbirinin yakınından geçmiyor bile..

sahi bu konu ne anlatıyordu . . .

her ne kadar aralarında fark olsada bu iki mefhumun gündemi çok meşkul ettigini biliyoruz...
    Veylüllil musallin!! veyl veyl veyl___

Kayıtsız
    Misafir

Bak bunu dene...

Kafanı kuma göm sonra da dayanabildiğin kadar dayan.sonra eğer kumdan çıkardığında ilk aklına bunlar geliyorsa şayet hemen dediklerini yapalım.yok nefes alabildiğin zaman ilk aklına bunlar gelmiyorsa.ölüm seni ürkütüyorsa daha çok çalışman lazım çağ atlaman(ölüm) için. hazırsan buyur.ama ölmek bayılmak değildir ona göre...

by çağdaşa(?) cevap...

Siz Atatürk ün izinden gitmek derken neyi kasdediyorsunuz. Sizce çağdaşlaşmak hayvanlara özenip orasını burasını açmak açmayanlara yobaz geri kafalı vs yakıştırmalar yapmak heralde. Biz çağdaşız . Hem de sizden daha çağdaş. Siz çağdaşlığı dinsizlikle filan mı karıştırıyorsunuz Allah aşkına. Asıl şöyle bir düşünüldüğünde sizin çağdaşlığa yakıştırdığınız şeyler karanlık çağa daha çok uyuyor.Biz bu nesli aydınlatanlardanız çok şükür.
    Düzenlendi: Tevfik YAZICILAR 14-10-2011 15:34 Neden: metin çıkarıldı
    İsra

TERAKKİPERVER Yüksel DİKGÖZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Oct 2008
    İletiler
    202
    Kıyamete kadar gıpta edilecek çağ, "asr-ı saadet" çağıdır...Var mı bunun alternatifi?...Yok!...

Kayıtsız
    Misafir

cagdaslasmak

banane? nedir?

Kayıtsız
    Misafir
    arkadaşlar çağdaşlaşmak için geleneklerimizden kopmalımıyız?(Bu bizim münazara konumuzdur yardımcı olursanız sevinirim)

ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18
    arkadaşlar çağdaşlaşmak için geleneklerimizden kopmalımıyız?(Bu bizim münazara konumuzdur yardımcı olursanız sevinirim)
    çağdaşlaşmak zaten gelenekleri terketmenin bir başka adıdır. gelenek derken turistik düzeye indirgenmiş şeklinden bahsetmiyorum.
    en iyisi kısa bir örnekle açıklayayım.
    gelenekteki misafir karşılama, misafir ağırlama meselesini düşünün. evin reisi kapıya çıkar, misafiri karşılar. misafir odası denilen bir mekan mutlaka bulunur ve
    orada ağırlanır.
    çağımızı düşünün... mesela çağımızda güvenlik sorunu denen bir durum gelişti. hal böyle olunca misafiri site güvenliği karşılar ve sorguya çeker.
    size telefon ederek kabul edip etmenidğinizi sorar. misafir eve ulaşır, ama misafir odası yoktur. çünkü çağın getirdiği arsa ve inşaat maliyeti
    yüzünden evler küçüktür. misafirin ziyaretini bitirip gitmesi beklenir. yok, kalması gerekiyorsa kanepede yatmaya mecburdur.

şimdi! çağın getirdği durumları tanımıyorum diyen bir kişi geleneğe göre bu misafiri nasıl ağırlar?

Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

Kayıtsız
    Misafir

Çağdaşlaşmak nedir?

Çağdaşlaşmak nedir?

"Çağ" türkçe bir kelime olup "zaman dilimi" "vakit" anlamına gelir.
    çağdaş ise aynı çağda yaşayan, çağcıl, muasır, bulunulan çağın anlayışına, şartlarına uygun olan anlamındadır.

çağdaşlaşmak, zamanın getirdiği yeniliklere uyum sağlamak demektir.
    bu kavram genellikle modernleşmek kavramıyla karıştırılmaktadır. modernleşme bir projedir ve yakın çağımızda ortaya atılmıştır. insanı ve toplumu kendi merkezinden koparıp yapay şartlanmalarla devşirmek üzere yürütülen bir projedir.
    çağdaşlaşmak ile moderneleşmenin en önemli farkı insanın konumun değişmesidir.
    çağdaşlaşmak, bir süreçtir. insanı yenilikler ile donatır.
    modernleşmek, bir projedir. insanı devşirir ve kalıplaştırır.

Muhtazaf M. Salih AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Dec 2007
    İletiler
    619
    Blogdaki Konular
    1
    Kur’anı kerim sadece bu çağın kitabı değil, çağları kucaklayıp çağlar ötesine ebedi mesajlar veren İlâhi Kitap tır.
    Birliğin kederi, ayrılığın safasından daha hayırlıdır. (Yahya bin Muaz)
    www.aydin-aydin.com

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 İlkİlk 12

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları