+ Konuyu Yanıtla
20 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Doğum günü ve evlenme yıldönümü kutlamanın ve bu günlerde hediyeleşmenin hükmü nedir?

Doğum günü ve evlenme yıldönümü kutlamanın ve bu günlerde hediyeleşmenin hükmü nedir?

Soru:

Doğum günü ve evlenme yıldönümü kutlamanın ve bu günlerde hediyeleşmenin hükmü nedir?

Cevap:

Doğum günü, evlenme yıldönümü kafir adetlerindendir. Kâfirler bu gibi şeylere çok önem verirler. Müslüman olarak onlara muhalefet etmek mecburiyetindeyiz.

Bu şeyler onlara benzeme niyetiyle yapılırsa küfürdür. Benzeme niyetiyle yapılmazsa bidat işlenmiş olur. Öyle ki küfüre yakın olduğu için ya haram olur veya harama yakın olur.

Fakat bir müslüman kâfirlerin yapmadığı kendine göre bir adet uydurursa bu âdetin devamlı yapılmasında bir şey yok. Örneğin; her perşembe hanımıyla gezinmek, pasta yemek gibi...

Bu amel devamlı yapılsa bile bir şey olmaz. Ama kâfirlerin adetlerinden olan şeyleri yapmak ise böyle değildir. Onlardan mümkün olduğu kadar uzak kalmak gerekir. Benzeme niyetiyle olmasa bile bu amellerden kaçınılmalıdır..

Hediyeleşmek konusundaki hüküm de aynıdır. Çünkü o günlerde hediyeleşmek, o günü merasim haline dönüştürmek anlamına gelir velev ki merasim niyetiyle yapılmasa bile.

Bu konuyla alakalı bilgi edinebileceğimiz bi kaynak var mı?
    Klavye Mücahidi

Haklısın kardeşim böyle şeyler bizlere aykırı hele bide sevgililer günü dedikleri şeyin nerden geldiğini öğrenseler hadi be derler.

evet,
    imam ibni teymiyye'nin sirat-i mustakim diye bir kitabi var,
    pinar yayinlarindan cikdi,
    kitabda kafirlere benzemek, kafirlerin bayramlarinda, törenlerinde ne yapmali, ne yapmamali... vs. gibi konulari islemis,
    ve imam ibni teymiyye yazma nedenini kendisi söyle acikliyor:
    "İşte bunun üzerine bir dostum benden taklit ve benzeme konusunun iç yüzünü ele alan bir eser yazmamı istedi. Ona göre böyle bir eser çok yararlı, yaygın ve etkili olacaktı. Kâfirlere özenme hastalığının çoğu kimselere bulaştığını ve bu yüzden bir çeşit cahiliye dönemi görüntüsüne büründüklerini gördüğüm için, bu konuda bildiklerimi kaleme almaya karar verdim."

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,606
    Blogdaki Konular
    5
    imam ibni teymiyye'nin sirat-i mustakim kitabında bu yazılar kaynak verilmeden mi yazılmış ?
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

hangi yazilar?
    seyhulislamin kitabinda kaynaklar her bölümün sonunda yaziyor.

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,606
    Blogdaki Konular
    5
    Doğum günü, evlenme yıldönümü kafir adetlerindendir. Kâfirler bu gibi şeylere çok önem verirler. Müslüman olarak onlara muhalefet etmek mecburiyetindeyiz.
    Doğum günü ve evlenme yıldönümü müslüman adetlerindendir. Müslümanlar bu gibi şeylere çok önem verirler. Müslüman olarak hediyeleşmek, birbirimize değer vermek ve eşimize arkadaşımıza çevremize güzel alışkanlıklarımızı, güzel duygularımızı yansıtmak durumundayız.

dersem aksini hangi kaynakla ispat edebilirsiniz ?

Eser GEDİK kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Dec 2006
    İletiler
    2,784
    Blogdaki Konular
    5
    hediyeleşmek sünnettir (hadis)
    herkes ne söylediğini, nasıl söylediğini bilse. bu işler olmayacaktı sadri abi.

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,606
    Blogdaki Konular
    5
    Bu şeyler onlara benzeme niyetiyle yapılırsa küfürdür. Benzeme niyetiyle yapılmazsa bidat işlenmiş olur. Öyle ki küfüre yakın olduğu için ya haram olur veya harama yakın olur.
    Ayrıca ; benzeme niyetiyle yapılmayan bir hediyeleşme ve birbirini mutlu kılma hadisesini neden bidat olarak algılamalıyım bunu da anlamadım. Dinde olmayanbirşeyi dine sokma amacı gütmeyen ve insanlara birbirine değer verme, bir sünneti yerine getirme, saygı ve sevgi sunma amacıyla yapılacak davranışı harama yakın ve küfre götüren bir olay yapan kaynak nedir acaba. Bu yazıyı yazan mutlaka kaynaklarını ve neye dayandırdığını vermiştir sanırım. Bunları sormuştum Levent. Bir bak varsa eklersen sevinirim.

müslüman adeti oldugunu ispatlamak gerekir!
    peygamber evlilik yildönümü kutlamismidir?
    ve ya dogum dünü!?
    kesinlikle hayir!
    ya sahabe?
    HAYIR!

ama yüz yillardir hristiyanlar dogum günü kutlarlar,
    bu onlarin dinlerinin bir parcasi diye biliriz,
    isa a.s dogum günü, meryem a.s dogum günü vs.

batililarin cikarttiklari sevgililer günü, babalar, anneler günü...
    bunlar kafirlerindir,
    simdi islam da anne sevgisini alip bu günlerde hediyelesmeye delil getirmek abesdir,

hediyelesmek sünnettir, hosdur, güzeldir..

ama diger hadisleri göz önünde bulundurmak gerekir..

“Yahudiler ile hristiyan lar saçlarini boyamazla r siz onlarin yaptiklarinin tersini yapiniz.”
    (Sahih El-Buhari, Kitab El-Enbiya, Beni israil'lerin Anlatildigi Bab, Feth El-Bari, H. No: 3462, c. 6, s. 496; H. No: 5899. S. Müslim, Kitab El-Libas Ve El-Zine, Boyanmakl a Yahudiler'e Ters düsün, babi, H. No: 2103, c. 3, s. 1663.)

“Müslümanlar aksam olur olmaz vakit geçirmeksizin iftar ettikleri sürece, bu din üstünlügünü koruyacak tir. Çünkü yahudiler ve hristiyan lar iftar etmeyi geciktiri rler.” (ebu davud, ibni mace)

Muruz diyor ki:

“Bir defasinda Ahmed b. Hanbel'e enseyi tras etme konusunda ki görüşünü sordum. Bana bir mecusî (atesperest) adetidir, kim bir kavme özenirse onlardandir” diye karsilik verdi. (Bkz. El-Mugnî Ve El-serh El-Kebir, c. 1, s. 75; Ayrica, Üstad Abdur-rezzak'in buna benzer bir rivayeti Ömer b. Hattab'dan naklettiği, c. 11, s. 453-454'e bakiniz.)

sanirim bundan cikarilacak sonuc acikdir, muhalefet!

islam da olmayan mevlidi (peygamberin dogum gününü kutlamayi) savunanlar da acaba hristiyanlara benzediklerinin farkindalar mi?

Allah subhanehu ve teala dinimizi peygamber, sahabe ve onlara tabii olanlardan ögrenmeyi nasib etsin ve sonradan uydurulmus seylerden sakindirsin,
    cünkü sonradan uydurulan her sey bidattir, her bidat sapiklikdir ve her sapiklik atestedir. (tirmizi)

Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster

Ayrıca ; benzeme niyetiyle yapılmayan bir hediyeleşme ve birbirini mutlu kılma hadisesini neden bidat olarak algılamalıyım bunu da anlamadım. Dinde olmayanbirşeyi dine sokma amacı gütmeyen ve insanlara birbirine değer verme, bir sünneti yerine getirme, saygı ve sevgi sunma amacıyla yapılacak davranışı harama yakın ve küfre götüren bir olay yapan kaynak nedir acaba. Bu yazıyı yazan mutlaka kaynaklarını ve neye dayandırdığını vermiştir sanırım. Bunları sormuştum Levent. Bir bak varsa eklersen sevinirim.

abi sen her bidatin dine sokma amaci güdülerek mi cikarildigini zannediyorsun?
    bu konu hakkinda abdullah ibni mesud r.a bir kissasi var,
    insaAllah onu ekliyeyim.

(bu yaziyi yazan kaynaklari eklememis, ama ben kaynak olarak ibni teymiyye nin kitabini gösterdim, orada cok ayrintili bir bicimde anlatilmisdir.)

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,606
    Blogdaki Konular
    5
    müslüman adeti oldugunu ispatlamak gerekir!
    ve ya dogum dünü!?
    kesinlikle hayir!
    ya sahabe?
    HAYIR!

ama yüz yillardir hristiyanlar dogum günü kutlarlar,
    bu onlarin dinlerinin bir parcasi diye biliriz,
    isa a.s dogum günü, meryem a.s dogum günü vs.
    Hristiyan adeti olduğunu ispatlamak lazım.
    peygamber evlilik yildönümü kutlayanlara karşı gelmişmidir ?
    ve ya dogum dünü!?
    ya sahabe?
    Doğum günü evlilik yıldönümü kutlayanlara bunu yapmayın demişmidir ?
    ve ya dogum dünü!?
    kesinlikle hayir!
    ya sahabe?
    HAYIR!

ama yüz yillardir hristiyanlar dogum günü kutlarlar sanılsada çok yenidir bu edetler onlarda da
    bu onlarin dinlerinin bir parcasi diye sanılsada neredeyse 2. dünya savaşına kadar bu konuda hiçbir özel adetleri bulunmamaktadır.
    isa a.s dogum günü, meryem a.s dogum günü gibi özel günlerin kutlanmasına ise bu zamandan sonra tüketimi arttırmak gayesi ile başvurulmuş dini içerikten çok kapitalist içerik taşıyan bir yaklaşımdır.

Sonuç olarak Kuran da ve sünnette açıkca yasaklanmayan ve hakkında olumlu yada olumsuz bir açıklama bulunmayan kutlamalar hakkında muhalefet edilmeyen bir uygulamaya muhalefet etmemizin istenmesini anlayamadım doğrusu.

Doğum günü evlilik yıldönümü kutlayanlara bunu yapmayın demişmidir ?
    Böyle bir sey yapan olmamis ki yapmayin desin!
    ama diger hadislerde yahudilerin saclarini boyamadiklari icin saclarini boyamalarini sahabelere emrediyor,
    onlarin yaptiklarini yapmamak icin.

abi ya sen anlamak istemiyorsun,
    ve ya ben anlatamiyorum.

hristiyanlik hakkindaki bilgilerini tazele,
    buyur gel almanya ya burada büyük makamdaki rahiplerden dinle hristiyanligi.
    gerci türkiye dede cogaldilar ama.. :)

Alıntı Levent ŞERİFOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster
    abi sen her bidatin dine sokma amaci güdülerek mi cikarildigini zannediyorsun?
    bu konu hakkinda abdullah ibni mesud r.a bir kissasi var,
    insaAllah onu ekliyeyim.

(bu yaziyi yazan kaynaklari eklememis, ama ben kaynak olarak ibni teymiyye nin kitabini gösterdim, orada cok ayrintili bir bicimde anlatilmisdir.)

Ömer b.yahya dedesinden nakletmiştir.
    Sabah namazindan sonra Abdullah b. Mesudun kapisinda oturuyorduk. Evinden çikinca beraber mescide yürüyecektik. Ebu Musa el Esari yanimiza geldi: Abdullah daha çikma dimi . diye sordu. Hayir dedik.O da bizimle beklemeye başladi. Derken Abdullah
    evinden çikti. Hepimiz kalkip etrafini sardik. Ebu Musa ona dediki;
    Ey Abdullah demin mescidde garibime giden bir olay gördüm, fakat bereket versinki
    hayirli bir sey olarak görünüyordu. Abdullah neydi o is diye sordu;
    Ebu Musa yasarsan (beklersen) sende görürsün dedi. Sonra söyle anlatti;
    Mescidde halka halka olmus cemaatler gördüm. Her halkada bir adam, elinde çakil
    taslari oldugu halde komut veriyordu ''yüz defa tekbir'' cemaat yüz tekbir getiriyordu.
    Sonra ayni adam ''yüz defa Lailahe illallah'' diyordu,cemaat emrin geregini yerine
    getiriyordu. Sonra adam ''yüz defa subhanallah'' diye komut veriyor ve camaat gene emre uyuyordu. Abdullah sen onlara bir sey söylemedinmi? Ebu Musa hayir senin
    görüsünü almak istedim. Abdullah; sen onlara; siz o çakil yaslariyla günahlarinizi sayin
    ben size hayrinizi eksiltmeyecegine garanti vereyim diyemedinmi?
    Sonra Abdullah mescide dogru yürüdü. Bizde beraber gittik. Mescide gelince bu halklarden birine rastladi. tepelerine dikildi. Nedir sizin bu yaptiginiz dedi. Onlar
    ey Abdullah bunlar çakil taslari tekbir, tehlil ve tesbihlerimizi sayiyoruz dediler.
    Abdullah; siz o taşlarla günahlarinizi sayin, ben size hayrinizin eksilmeyecegine garanti vereyim dedi..

EY MUHAMMED ÜMMETI HELAKINIZ NEDE HIZLI YAKLASIYOR. HEMDE ARANIZDA BUNCA SAHABE VARKEN. RESULULLAHIN KEFENI DAHI NEMLENMEMISKEN. YEMEK TABAGI HENÜZ KIRILMAMISKEN.

BENI KUDRETIYLE SARAN ALLAHIN ADINA SÖYLEYIN. SIZ MUHAMMED ÜMMETINDEN
    DAHAMI FAZLA HIDAYETTE OLAN BIR ÜMMETSINIZ? YOKSA SIZ DALALET KEPISINI AÇANLARDANMISINIZ? Onlar; Ey Abdullah Allaha andolsunki bizim hayir islemekten baska bir niyetimiz yok
    dediler. Abdullah;

NICE HAYIR UMAN INSAN VARKI, ASLA UMDUGU HAYRI BULALAMISTIR. RESULULLAH;
    KURAN OKUYAN FAKAT OKUDUKLARI KALPLERINE ISLEMEYEN BSR TOPLULUK TARIF ET
    MISTI. ANDOLSUNKI SANKI O TARIFE UYANLARIN ÇOGUNLUGU SIZIN ARANIZDA Sonra onlardan yüz çevirip gitti
    Amr b. seleme dediki; nehrevan olayinda bu adamlarin çoğunluğunu haricilerle
    bize saldirirken gördük

(Darimi sünen,mukaddime 23.bab 210 nolu rivayet)

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,606
    Blogdaki Konular
    5
    Böyle bir sey yapan olmamis ki yapmayin desin!
    ama diger hadislerde yahudilerin saclarini boyamadiklari icin saclarini boyamalarini sahabelere emrediyor,
    onlarin yaptiklarini yapmamak icin.
    İşte bende bunu diyorum Levent. Böyle birşey yapan olmamış ki bunu sonradan yapan bizler onlara benzemiş olalım. ve harama yakın günah işlemiş olalım. Yapılmayan ve olmayan birşey daha sonraları gündeme gelmiş ve biz aman onlara benzemeyelim diye kendi güzel anlayışlarımızı terketme sevdasına kapılmışız. Birisine hediye vermek, mutluluğunu kutlamak, sevinçli anına ortak olmak bizim güzel hasletlerimizdir onların değil. Bunu yaparak da onlara benzeme amacı gütmeyiz.

Hristiyanlık hakkında bilgilerim çok tazedir. Hristiyanlığı çok iyi incelemiş birisiyimdir. Papazlardan tanıdığın varsa sende bir sor bu kutlamalar ne zaman başlamış neden ihtiyaç duymuşlar diye.

son söz hristiyanların kutlamaları dini değil ticari bir kimlik taşımaktadır ve bizim kutlamalarımız asla hristiyanlara benzeme onlar gibi olma amacı taşımamakla birlikte hakkında hiçbir yasaklama olmayan kutlamalardır.

selam sevgi ve dua ile...

kozalak Bilal YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Jun 2006
    İletiler
    1,315
    Blogdaki Konular
    1
    bizler neden bir insana hediye alırız?
    "Ey iman edenler..! Zorluklara ve sıkıntılara sabırla katlanın. Şeytan ve uşakları olan kafirlere karşı bu sabırla yarışın, cihad için hazırlıklı ve uyanık bulunun ve yolunuzu Allah'ın kitabıyla bulun ki mutluluğa erebilesiniz.."
    -Ali İmran 200-

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,606
    Blogdaki Konular
    5
    Alıntı Bilal YILMAZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    bizler neden bir insana hediye alırız?
    Mutlu olmak ve mutlu etmek için zannımca.

Milli Gazete'nin dağıttığı, Şehit Muhammed Atıf'ın "Frenk Mukallitliği ve Şapka" isimli risalesini okuyup, tahkiklerde bulunmanızı ve bilhassa "küfür alametleri" kısmını ezberlemenizi, kardeşiniz olarak tavsiye ediyorum.

Aklıyla bu işi çözmeye çalışan kimseler, anlamamakta yine ısrarcı olacaktır. Onları hiçbir tatmin etmez. Zaten onlarda söz değil, demir işe yarar.

Velhasıl, bu risaleyi okumanız konusundaki tavsiyemi yineliyorum.

Allah'a emanet olunuz

Kayıtsız
    Misafir

as salamu alaykum wa rahmatullahi wa barakatuhu wa magfiratuhu!

Peygamber Efendimiz (salât ve selâm üzerine olsun) (sahih) bir hadisinde şöyle buyuruyor:

�Sakın hristiyan ların Hz. İsa'yı yücelttikleri gibi beni yüceltmeyiniz. Ben sadece bir kulum. Bunun için beni -Allanın kulu ve Rasûlü- diye anınız.� (İbn Ömer'in naklettiği bu hadisi Buhari birden çok konuda tahrif etmiştir. Bkz. Peygamber lerle ilgili hadisler kitabı bab: 3445.)

Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster

Allahım bu forumda dini şahsi düşüncelerine alet etmeyip, kalıplara koymayan ve akıllı laf eden birilerini gördüm ya gözlerim açık gitmeyecek :)

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları