+ Konuyu Yanıtla
3 / 1 123 SonSon
59 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Atatürk'ün sansürlenen fotoğrafları

İhtiyar Heyeti Kaşif Ayşe ACAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Mon Jul 2006
    İletiler
    1,078
    Blogdaki Konular
    11

Atatürk'ün sansürlenen fotoğrafları

* Mustafa Armağan

Geçenlerde basında çıkan haberlere göre Arşiv Antik adlı bir şirketin düzenlediği ilkyaz müzayedesinde Atatürk'ün TBMM'nin açılışında dua ederken çekilen fotoğrafın orijinali satışa çıkarılacakmış.

Gerçi bu epeyce tanıdık bir resim ama bilmediğimiz, daha doğrusu gözümüzden saklanan o kadar çok 'öteki' Atatürk resmi var ki!

Merak ediyoruz: Bunlar ne zaman satılacak veya gün yüzüne çıkacak?

Adı: atatürk.jpg Görüntülenme: 13991 Boyut: 49.5 KB

1923-1924 yıllarında o zaman için normal sayılan kapalı, yalnız türbanlı değil, üstelik çarşaflı kadın misafirlerin fotoğrafları nedense ısrarla saklanmaktadır bazı çevreler tarafından. Hatta eski adı Akit olan Anadolu'da Vakit gazetesinin birkaç hafta önceki bir haberine göre, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinden bile itinayla temizlenmiştir bu zamanını şaşırmış fotoğraflar.

İkinci olarak Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sona ermesinden sonra çıktığı ünlü yurt gezisinde Konya'da çekilmiş (muhtemelen 1923 başları) bir fotoğrafını görüyoruz. Solda Latife Hanım, Atatürk'e şiir okuyan bir kız öğrenciyi ilgiyle dinliyor. Sağdaki yüzleri peçeli ve çarşaflı kadınlar ise öğretmen.

Adı: atatürk2.jpg Görüntülenme: 12048 Boyut: 28.6 KB

İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çekilmiş ünlü 'âyetli' fotoğraf...

Başbakan İsmet İnönü kürsüde konuşuyor ve başının üzerinde irice bir hat levhası asılı göze çarpıyor. Levhadaki yazıyı dahi okuyabiliyoruz buradan. Şûra suresinin 38. ayeti yazılıdır fotoğraftaki talik levhada. Bir zamanlar TBMM'nin Kur'an'ın gölgesinde çalıştığını bilmekten yüzü kızarıyor olmalı birilerinin.

Ve işte 1923 yılının başlarındayız. Günlerden 26 Şubat 1923'tür. Lozan görüşmelerine ara verilmiş, dış ilişkiler trafiği iyice yoğunlaşmıştır.

Adı: atatürk3.jpg Görüntülenme: 10714 Boyut: 51.5 KB
    ve görüşme haberlerine geniş yer verirken ilginç bir fotoğraf da yayınlar.

Alt yazısına "Hususi fotoğrafçımızın aldığı resim" kaydı düşülen bu fotoğrafta TBMM Reisi Mustafa Kemal Paşa'yı başında kalpağıyla Eskişehir taşından mamul uzun bir tespihi seçerken görüyoruz. Hem de öyle böyle değil, görüntüye bakılırsa tekkelerde çekilen 999'luk tespihlere benziyor Paşa'nın elindeki.

Satın alıp almadığını bilmiyoruz tabiatıyla. Buraya fotoğrafın altındaki yazıyı da alıyorum: " Mustafa Kemal Paşa Eskişehir taşından mamul tespih vesaire satın alırken."

Adı: atatürk4.jpg Görüntülenme: 10174 Boyut: 30.0 KB

Adı: atatürk5.jpg Görüntülenme: 10081 Boyut: 58.5 KB

Arayın bakalım bu fotoğraflara rastlayabilecek misiniz elinizdeki yayınlarda? Pek sanmıyorum. Hele sonuncusunu temin edebilmek için epeyce ter döktüğümü söylemeliyim.

İşimiz uzun ve zor anlayacağınız... Atatürk'ün resimlerine bile sansür konuluyorsa varın gerisini siz düşünün...

Mesela mı? Mesela Çankaya Köşkü'nde çekilen çarşaflı kadın fotoğrafları... En başta da Latife Hanımın ve ailesininkiler.
    Düzenlendi: Tevfik YAZICILAR 25-12-2007 23:20

Eser GEDİK kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Dec 2006
    İletiler
    2,784
    Blogdaki Konular
    5
    bİrde İmamlarla Çekİlen FotoĞraflari Var
    herkes ne söylediğini, nasıl söylediğini bilse. bu işler olmayacaktı sadri abi.

Alıntı Ayşe ACAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    uzun bir tespihi seçerken görüyoruz. Hem de öyle böyle değil, görüntüye bakılırsa tekkelerde çekilen 999'luk tespihlere benziyor Paşa'nın elindeki.
    Adı: atatürk4.jpg Görüntülenme: 8296 Boyut: 30.0 KB
    heyt be. tarikatci ataturk.
    sakın Hz. Isa a.s. nin hristiyanlara diyecegi gibi ataturk te kendinden sonra gelenlere "beni size yanlis tanitmislar" demesin obur dunyada.
    Düzenlendi: Tevfik YAZICILAR 25-12-2007 23:24

..:: Ukde ::.. Mustafa AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu Oct 2006
    İletiler
    2,471
    Blogdaki Konular
    2
    Adı: atatürk2.jpg Görüntülenme: 8234 Boyut: 28.6 KB

Atatürk'ün sol tarafındakilere bakın...öğretmenler...
    Düzenlendi: Tevfik YAZICILAR 25-12-2007 23:26
    Aşk şehidi..

birdaha başörtüsüne özgürlük yürüyüşüne giderken bu resimlerden pankart yapıp götürmek lazım.bizi Atatürk düşmanı görenlere ders olsun.
    Alanda O,verende O,nedir senden gidecek
    Telaşını görenler,can senin zannedecek!..

Bu fotoları gören Atatürkçü(!) aydınlarımız mutlaka bir kulp bulup kıvırtırlar...inkılaplardan önce çekilmişlerdir mesela...İnkılaplardan bu kadar kısa süre önce olması birşeyi değiştirmez, Atatürk çok ani bir biçimde stratejisini ve hayat görüşünü değiştirmiştir, olabilir değil mi...:)
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Thu Mar 2007
    bu üye hanım üyeleri küfür ve tacizle rahatsız ettiği için banlanmıştır. MGP Ekibi
    İletiler
    515
    Atatürkün meclisin açılışında bakara suresini okuttuğunu,ve bu milletin tekrar dirilişinin ancak ve ancak islamla mümkün olduğunu söylediğini okudum bende.
    ölüm nedeninin ciddi araştırmalar sonucunda içkiden olmadığıda artık yüksek sesle konuşulmaya başlandığı bi ara hemen kapatıldı çünkü vucudunda aşırı miktarda civa tespit edilmişti
    millet olarak çok şeyler borçlu olduğumuz biliyorum.medyaya bakarsanız sürekli bir Atatürkçülükten bahsederler ama birgün dahi ben hayatını enine boyuna konu alan ve gerçek kişiliğini anlatan bir belgesellerine tanık olmadım.
    izmirde düzenlenen cumhuriyet mitinginde alana giden göstericilerin ayaklarının altında Atatürk posteri vardı çok sevdiklerini iddia ettikleri Atatürkün ayaklar altında kalmasına hiçbi tepkileride yok bu ikiyüzlü sahtekarların.
    inanın Atatürkün hayatını okudukça daha birçok bilinmezini görüyorum,ve bu milletten ve çocuklarımızdan neden ısrarla gizlendiğini çok iyi anlıyorum...
    bu üye hanım üyeleri küfür ve tacizle rahatsız ettiği için banlanmıştır. MGP Ekibi

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun May 2007
    İletiler
    39
    Amaaan yine ayni terane tayyibinde karisi basörtülü ne demek oluyorsa,atatürkte bir günde degistirecek degildiya bu düzeni....(anlayana)

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun May 2007
    İletiler
    39
    Alıntı Şeyma SAVAŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bu fotoları gören Atatürkçü(!) aydınlarımız mutlaka bir kulp bulup kıvırtırlar...inkılaplardan önce çekilmişlerdir mesela...İnkılaplardan bu kadar kısa süre önce olması birşeyi değiştirmez, Atatürk çok ani bir biçimde stratejisini ve hayat görüşünü değiştirmiştir, olabilir değil mi...:)
    atatürk stratejisini ve hayat görüsünü ne yönde degistirmistir acaba,anlayamadim.

Ah ahh atatürkün nasıl?! bir insan olduğunu bir anlayabilsek?Daha doğrusu bize atatürk hakkındaki gerçekleri bir öğretseler Anlıycaz atatürk dindar mı din düşmanı mı,ingiliz ajanı mı vatanını milletini seven bir türk mü vs vs vs sorular uzar gider Şu arşivin bir an önce açılması lazım diye düşünüyorum

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun May 2007
    İletiler
    39
    Ya kardesim bu laikligi atatürk getirmedimi?laik müslüman olurmu?ya da müslüman laik olabilirmi?bizim sarilacak bi kitabimiz peygamberimiz var atatürk nerden çikti.milli görüsçü atatürkçü olmaz,ikisi birbirine zit benim bildigim kadariyla,öyle degilse anlayalim yani.

Alıntı Gamze TUNCAY tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Ya kardesim bu laikligi atatürk getirmedimi?laik müslüman olurmu?ya da müslüman laik olabilirmi?bizim sarilacak bi kitabimiz peygamberimiz var atatürk nerden çikti.milli görüsçü atatürkçü olmaz,ikisi birbirine zit benim bildigim kadariyla,öyle degilse anlayalim yani.
    kardeşim milli görüş kimsenin tekelinde değildir !

musatafa kemal kurtuluş savaşında en iyi şekilde savaşmış

kahraman bir komutandır !

burada kimse ona laf söyleyemez herkez haddini bilsin !
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

yahu Adam iki carsafliyla Resim cektirdi diye yumusadiniz hemen ))

E hadi laf söylemeyelim. Zaten giden gitmiş söylense ne olacak...

Ama türevlerine karşı hakkımı saklı tutuyorum Kadir, buna sakallı versiyonları da dahil haberin olsun :)
    ....

JUDGE Yunus TUTAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Apr 2007
    İletiler
    405
    arkadaşlar o insanla aynı tarihte yaşamadık ki bişeyler yapılmış olabilir iyiliğide vcardır kötülüğüde vardır en iyisini Allah bilir yine değil mi laf söylemeye gerek yok doğruda söylenmiş olabilir söylenenler iftirada olabilir bizler gözlerimizle görüpde şahit olmadık değil mi
    C:\Documents and Settings\All Users\Belgeler\Resimlerim

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun May 2007
    İletiler
    39
    Alıntı Yunus TUTAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    arkadaşlar o insanla aynı tarihte yaşamadık ki bişeyler yapılmış olabilir iyiliğide vcardır kötülüğüde vardır en iyisini Allah bilir yine değil mi laf söylemeye gerek yok doğruda söylenmiş olabilir söylenenler iftirada olabilir bizler gözlerimizle görüpde şahit olmadık değil mi
    kardesim adamin yaptigi kanunlar var,bunlarin iyimi kötümü oldugunu kimlere ve neye göre yapildigini,kitabimiza uyup uymadigini göremiyormuyuz?Latin alfabesine geçtik biz bu adam sayesinde;kimilerine göre bu yenilik bu millete yapilmis çok büyük iyilik,ama millet cahil kaldi cahil!!!Bu alfabe sayesinde birgün içerisinde okumayi yazmayi bilmeyen bi millet oldu bu millet ,bizi köklerimizden koparmak için yapilmis çok iyi bi plandi bu hain plan kimse bunu anlayamiyormu, bide madalyonun öbür tarafina bakin lütfen.

atatürk stratejisini ve hayat görüsünü ne yönde degistirmistir acaba,anlayamadim.

Fotoğrafların tarihi 1923. halifeliğin kaldırılması, tekke ve zaviyelerle türbelerin kapatılması , din adamlarının ibadethane dışında sembol ifade edebilecek giysilerinin yasaklanması, şeri mahkemelerinin kaldırılması, türk medeni kanunu ve laik hukuk düzenine geçiş, latin harflerinin kabulu gibi devrimler 1923 ten çok kısa bir zaman sonrasına ait. Bu fotoğraflar üzerine; Atatürk 1923 te farklı sonrasında farklı düşündüğü iddia edilebilir, dinin üzerindeki baskıyı meşru kılabilmek için...
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

JUDGE Yunus TUTAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Apr 2007
    İletiler
    405
    kardesim adamin yaptigi kanunlar var,bunlarin iyimi kötümü oldugunu kimlere ve neye göre yapildigini,kitabimiza uyup uymadigini göremiyormuyuz?Latin alfabesine geçtik biz bu adam sayesinde;kimilerine göre bu yenilik bu millete yapilmis çok büyük iyilik,ama millet cahil kaldi cahil!!!Bu alfabe sayesinde birgün içerisinde okumayi yazmayi bilmeyen bi millet oldu bu millet ,bizi köklerimizden koparmak için yapilmis çok iyi bi plandi bu hain plan kimse bunu anlayamiyormu, bide madalyonun öbür tarafina bakin lütfen.
    olabilir ama bişeylerin değişmesi lazımdı o dönemdeki okumuş sayısı da bu dönemdeki kadar fazla değildi bunlarıda göz önünde bulundur lütfen osmanlıca zor bir dildi kabul etmek gerekir
    C:\Documents and Settings\All Users\Belgeler\Resimlerim

Esselamu aleykum

http://mim-fikir.blogspot.com/2005/0...asonmuydu.html Sizce bu sitedeki atatürk mü,yoksa bize tarih kitaplarında bahsedilen atatürk mü???ya aslında o bu değil de sözde en büyük türk! bizim önderimiz atatürk! ama gel gör ki en az da atatürkü tanıyoruz ne iş???

Esselamu aleykum

Kusura bakmayın arkadaşlar Hemen düzeltiyorum İşte şu alttaki sitedir doğru olan
    http://mim-fikir.blogspot.com/2005/0...asonmuydu.html

+ Konuyu Yanıtla
3 / 1 123 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları