2 / 1 12 SonSon
23 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: islamda felsefe var mıdır?

islamda felsefe var mıdır?

islamda felsefe varmıdır?
    önce dişlerimiz döküldü sonra saçlarımız
    şu canım dünyanın orta yerinde kırılmış kolumuz kanadımız

acaba ?

derin bir mevzuuu

birileri yazmıştır bende öğrenirim diye girdim konu sıfır

arkadaşlar biraz döktüründe bizde öğrenelim :)
    "göklerin ardında gökler var... bir deniz var.. Çok engin..
    Ufkun ötesinde başka ufuklar var..."

yoktur..
    قال الشاعر : ليس اليتيم الذي قد مات والده إن اليتيم يتيم العلم والأدب

İslam ve felsefe...
    Lisede hiç dinlemediğim felsefe derslerinde arasırada olsa geyikten sıyrılıp kulak asardım.O düşünür şöyle dedi bu düşünür böyle dedi.Ricardo onu savunurken Menger ona karşı çıktı.Falan filan işte.Hiçbiri de aklımda değil zaten.Ancak aklımda kalan birşey oldu.Benim karşılaştığım felsefecilerin hepsi ''düşünceye'' vurgu yapıyorlar.Yani felsefede düşüncenin önemi büyüktür! Şimdi bir de İslami açıdan bakalım.Kutsal kitabımız ayet(ler)ine baktığımızda onlarda bizi düşünmeye sevketmiyor mu?
    Şimdi bu açıklamalar bağlamında islamda felsefe varmıdır,islam felsefemidir sorusuna evet diyebilmek ne kadar doğru olur?

Bana kalırsa doğru olmaz! Din felsedir diyemeyiz.Neden diyemeyiz?
    Felsefe varlığı,düşüncenin ürünü olarak görür.Herşeyi düşünceye bağlar,maddeye bağlar.Gözün görmediği varlıkları reddeder felsefe.Hoş düşünceye dayanan felsefe de vardır ancak onların tanrı inancıyla bizim ki bir değil.Onlar düşüncenin ürünü,gerçek olmayan bir tanrı inancına sahiptir.İslam da tanrı ise Allah'tır.

Amaan uymuyor işte kardeşim.Ne alakası var islamla felsefenin?Gecenin bu saatinde kafamı bulandırıyorsunuz...Neyse benden bu kadar.
    ''Allah'ın sizin için biçtiği fiyat cennettir.Değerinizi düşürmeyin..(M.İ)''

gece gece kim düsüncek simdi.. hazir google hoca da varken :)

İslâmda felsefe var mıdır? İslâm felsefesi diyorlar. Felfesenin akıl ve din ile münasebeti nedir?

Felsefe, kelime ma’nası hikmet demek ise de, felsefecilerin selim akla uygun olmayan düşüncelerine denmektedir.

İmâm-ı Gazali, İmâm-ı Rabbani hazretlerı gibi lslâm âlimleri, Yunan ve Roma felsefesini inceleyip didik didik etmişler, felsefecilerin, ne kadar cahil, ne kadar ahmak ve imansız olduklarını bildirmişlerdir.
    Felsefecilerin hukuk, ahlak ve tıp üzerindeki sözlerinden doğru olanların, eski Peygamberlerin kitaplarından çalınmış olduklarını islam âlimleri bildirmektedir.

Felsefeciler, her şeyi, akıl ile anlamağa, akla uydurmağa kalkışan ve yalnız aklın beğendiğine inanan kimselerdir. Bunlar akılla bulunması mümkün olan şeylerde ba’zan doğruyu bulmuşlarsa da, aklın kavrıyamadığı, erişemediği bir çok şeylerde, yanılmış, aldanmışlardır.

Felsefe okuyanlar bilir ki, sonra gelenler, öncekilerin yanlışlarını çıkarmış, biri diğerini beğenmemiştir. İslam Âlimleri ise birbirlerini tasdik ederek gelmişlerdir.
    Aklı olmayan deli, aklını kullanamıyan sefıh, aklı az olan ise ahmaktır.

Yalnız akla uyup, yalnız ona güvenip, aklın ermediği şeylerde yanılan kimse felsefecidir. Aklın erdiği şeylerde ona güvenen, aklın ermediği yerlerde, Kur’ân-ı kerimin ışığı altında akla doğruyu gösteren yüksek insanlar da islâm âlimleridir.

Görüldüğü gibi islâmiyette felsefe yoktur, islam felsefesi, islâm fılozofu olmaz.
    * aşmak lazım !

ama biz islam felsefesi okuduk yillarca var iste nasil olmaz ?
    * aşmak lazım !

erdal " 'islam felsefesi' var mıdır?" diye sormuyor..
    "islamda felsefe var mıdır?" diye soruyor..
    ben de ona mukabil yoktur dedim..

him..o zaman felsefe nedir ki böyle islam felsefesi olunca oluyor da islamda arayincca bulunmuyor?
    * aşmak lazım !

bulamazsın..
    çünkü yok..
    olmayan birşeyi arayarak bulamazsın..

ömer hocam felsefe nedir?
    * aşmak lazım !

Alıntı Fatma Zehra YAGMUR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    ömer hocam felsefe nedir?
    Hadii yaptık işi.artık sabah olmaz:)
    ''Allah'ın sizin için biçtiği fiyat cennettir.Değerinizi düşürmeyin..(M.İ)''

evet ya ben gece gece düsünmeyecektim derin derin :( artik cok geç haşim bey :)
    * aşmak lazım !

cemil meriç derki ''kavramları açıklamadan girilecek her tartışma
    kısır kalmaya mahkumdur''.

bu minvalde bu sorunun yanıtı ;

bizim felsefe nedir ?

sorusuna verdiğimiz yanıt doğrusunda değişkenlik gösterir.

felsefeyi izahı havada kalan noktalarda akıl yürüterek ve deliller
    getirerek tartışmak , yeni önermeler getirmek olarak algılıyorsak
    evet vardır.

fakat yaradılış nokatasında önermeler sunmaya başlarsak ,
    iman ve kader noktasında dinle çelişiriz.

yani islamdaki felsefe kendine özgü bir kavramdır ve salt akıla
    değil önce vahye dayanır. vahyi anlamak ve geniş manasıyla
    açıklamak için felsefeden yararlanılabilir.
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

iste ben de onu istiyordum ömer beyden ..tanimini yapsin diye ..
    * aşmak lazım !

felsefe=bilgi sevgisi

islamda bilgi sevgisi var mıdır? vardır elbet ama nasıl vardır?

ben felsefe dersinde gördüğüm felsefe, anladığım kadarı ile düşünce odaklı sadece düşünceleri tartışılan düşünceleri karşılaştırılan varlığın kaynağını,doğru bilginin temelini bulmakla ilgili..
    varılığın kaynağı Allah Teala olduğuna göre varlığı,hayatı,zamanı herşeyi yaratan Allah o zaman varlığın kaynağı Allah'tır ben böyle düşünüyorum.
    doğru bilgi konusunda ise herşeyin en iyisini en doğrusunu ancak Allah bilir.Doğru bilginin temelide Allah'tır diye düşünüyorum.

............................................................ .

felsefe islam a ait olmayan bir kelime,
    simdi her kes kendi kafasina göre felsefeyi tanimlar,
    islam da felsefe vardir, islam da felsefe yokdur ama kendine özgü felsefesi vardir der.

ancak felsefe yi alinan kaynak yani yunanlar, romalilar nasil acikliyor,
    o önemli!

buna benzer bir misal:
    demokrasi ile islam iki ayri dindir,
    ama günümüzde kimisi cikiyor,
    islam da demokrasi vardir, ve ya islamin kendine özgü demokrasisi vardir diyebiliyor!

evet önce felsefeyi yunan, roma nasil tarif etmis ona bakalim,
    daha sonra selef alimlerimizin bu konu hakkindaki görüslerine basvuralim insaAllah.

felsefe nedir?
    felsefe herşeyi akıl hezeyanıyla çözme yarışıdır..
    halbuki islamda akılla çözülemeyen şeyler vardır..
    bu yüzden hem islamla çelişir,hem de islamda yeri yoktur..
    ha siz kavramı islama uyarlarsanız,kadirin de dediği gibi vahyin kontrolüne bırakırsanız sorun yok..

ozisler13
    Giriş
    Mon May 2006
    İletiler
    854
    Blogdaki Konular
    4
    İnsanın felsefeye ihtiyacı var mıdır?
    Ona göre İslam da vardır ya da yoktur diyebiliriz sanırım...

felsefeye ne diye gerek duyulsun ki?..

Alıntı Ömer ÇELİK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    felsefe herşeyi akıl hezeyanıyla çözme yarışıdır..
    halbuki islamda akılla çözülemeyen şeyler vardır..
    bu yüzden hem islamla çelişir,hem de islamda yeri yoktur..
    ha siz kavramı islama uyarlarsanız,kadirin de dediği gibi vahyin kontrolüne bırakırsanız sorun yok..
    islamda akılla çelişen mucizeler(şeyler) vardır.buda adı üstünde muzicedir.
    Rabbin büyüklüğünün kanıtıdır.imanın son noktasıdır.
    muziceler dışında kalan ibadetlerimizin (akla,bilime,sağlığa)insana uygundur dinimiz.insana uygun olan akıla,bilime uygun olmaz mı?

Felsefeciler, her şeyi, akıl ile anlamağa, akla uydurmağa kalkışan ve yalnız aklın beğendiğine inanan kimselerdir. Bunlar akılla bulunması mümkün olan şeylerde ba’zan doğruyu bulmuşlarsa da, aklın kavrıyamadığı, erişemediği bir çok şeylerde, yanılmış, aldanmışlardır.

akılla bağdaşan islamiyetin güzelliklerinden bahsedelim,birde akılla bağdaşmayanlardan bahsedelim burada devreye iman girer.

bayram namazına giderken hurma yermiş Peygamberimiz bizede onun sünnetinin yapmak düşer her bayram namaza gitmeden ağzımızı tatlandırırız.şeker vucudumuzda kanşekeri glikozu oluşturur,kandolaşımı hızlanır ve uzun süreli bayram namazında uykumuz gelmez.burada Efendimizin sünnetini terettütsüz yapan müslümanlar ,inanmayanlar,imanı zayıf olanlar 21.yy sünnetin değerini ve islamiyetin büyüklüğünü tekrar tekrar görüyorlar
    önce dişlerimiz döküldü sonra saçlarımız
    şu canım dünyanın orta yerinde kırılmış kolumuz kanadımız

2 / 1 12 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları