+ Konuyu Yanıtla
2 / 1 12 SonSon
30 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Şinasi Morris

 1. #1
  ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Thu May 2006
  Konum
  Sakarya
  Yaş
  43
  İletiler
  3,120
  Blogdaki Konular
  18

  Şinasi Morris

  aşagıdaki hikayeyi tütün mühendisi günay öztürkün yazısından ve de eski sakarya milletvekili nezir aydın'dan dinlediklerimle derledim.

  Yıl 1855, Manisa’da Safarat Yahudilerinden fakir bir ailenin bir erkek çocugu olur. İsmini Morris koyarlar. Morris dokuz yaşında kuşpalazı hastalıgına yakalanınca ölümle burun buruna gelir. Şinasi isimli bir müslüman doktorun tedavisi neticesinde iyileşince , ailesi ona Şinasi ismini de verirler. Bu bir vefa borcudur. Bu vefa anlayışı Morris’in ruhuna da işleyecektir.

  Derken Morris on beş yaşına gelince fakir olan ailesine yardım etmek için Yahudi mezarlıgında bekçi olarak işe girer. Okuma yazması olmadıgından işten atılır. sebebi ise dışarıdan bir yahudi ailesi gelir ve mezarlıktaki yakınlarının mezarını görmek ister. fakat mezarın yerini bilmiyorlar. morris ise okuma bilmediğinden mezarın yerini gösteremez. bu aile durumu bölgenin yahudilerine bildirerek morrisi işten attırırlar. İş arayan Şinasi 1870 yılında henüz 15 yaşlarında yine bir Yahudi olan Garofolo isimli bir tütün tüccarının yanında işe girer. Kısa zamanda patronunun gözüne giren Morris gösterdiği başarıdan dolayı patronu tarafından Mısır’a götürülür. Orda da gösterdiği başarılardan dolayı artık patronuyla dost olmuştur.
  Morris 1890 yılında Amerika’ya gitmeye karar verir. Patronundan aldığı 25 bin dolar la yenidünyaya geçer. Orada Şikâgo Beynelmilel (uluslararası) Fuarında bir sigara yapıştırma makinesi sergiler. Bu makine oldukça ilgi görür. Buradan kazandıgı para ile hem Garofolo ya olan borcunu öder, hem de bir iş kurma imkanı bulur.
  yıl 1903'e geldiginde ABD devleti akdenizde ticaret yapabilmek ve gemilerini geçirebilmek için sultan abdulhamite başvurur. sultan bu teklifi ABD'nin osmanlıya HARAÇ vermesi karşılıgı kabul eder. yanlız bir şart daha koşar. ve der ki:
  -bizden tütün de satın alacaksınız.
  amerika bunuda kabul eder ve tarihinde ilk ve tek olarak osmanlıya HARAÇ verir. işte bu tütün anlaşması morrisin yolunu açar. ege tütününü iyi tanır ve baglantılarıda vardır. bu baglantı avantajını iyi kullanır.
  Kısa sürede önünde geniş ufuklar açılan Morris , erkek kardeşi Solomon’u da Manisa’dan getirterek iş alanını iyice geliştirir. NewYork‘ta Brodway 120, Sokakta SCHİNASİ BROTHERS COMPANY isimli bir sigara fabrikası kurar. Bu bina hala ayakta kalmayı başarmıştır. Kurdugu bu fabrikada Türkiye’den götürdügü tütünleri kullanan Morris , kısa zamanda Türk tipi sigaralarla üne kavuşur. Türkiye’den özellikle Manisa ve Akhisar civarından aldığı tütünleri yine bu bölgeden götürdügü usta ve kalifiye işçilerle yüksek kalite mamuller elde etmeyi başarır.
  1903 yılında Selanik’te iş arkadaşı olan Jozef Ben Rubi’nin kızı Laurette ile tanışıp evlenir. Victoria, Juliette ve Altina isimli üç kızı ile Leon isimli bir erkek çocugu olur. artık morris çok zengindir. hatta yunan yahudisi eşi için o döneme göre oldukça gösterişli bir malikane yaptırır. malikanenin 52 odalı olduğu rivayet edilir.
  bu günlerden diger bir rivayette şudur:
  morris yunanistanda bir basın toplantısı yapar. bir gazeteci bir kagıda bir soru yazar ve morris'e verir. morris kagıdı yanındakine verir ve
  -ben okuma bilmem sen oku. der.
  ardından başka bir gazeteci:
  -okuma-yazma bilmeden bu kadar zengin oldunuz, birde tahsilli olsanız kimbilir ne olurdunuz?. morris şu cevabı verir:
  -iyi bir mezar bekçisi olurdum!
  1916 yılında şirketinin tüm haklarını Amarikan Tabacco Company’e satar. Ve iş hayatından çekilir. Bu arada çocuklarını kurdugu ve Morris’in arkadaşı Philip’in de ortak oldugu (bir rivayete göre Morris bizat kendisi kurmuştur.) ve şu an dünya tütün devi olan Philip Morris Company dogmuştur. Gerisini bilirsiniz.
  peki halen manisa da hizmet veren şinasi morris hastanesinin hikayesi nedir?
  Morris 1928 yılında memleketi olan ve dogup büyüdüğü yer olan Manisa’yı hiç unutmaz. O kadar ki yaptırdığı evi Türk sitili yaptırır ve içini de yine Türk şark tarzı ile döşer. Çocuklugunda çektigi hastalıgı ve gördügü vefayı da unutmaz. Bu amaçla bir milyon dolarlık bir bütçe ayırır. Bunu 800 bin doları ile bir hastane yaptırır. Bu hastane çocuk hastanesidir. Bu hastanenin çok geniş arazisi vardır ve burada inek,koyun,keçi ve tavuk gibi hayvanlar beslenir ve sebze ve meyve yetiştirilir ki çocukları taze besinlerle beslesinler diye. Yine bu hastanenin faytondan Ambulansı ve başhekimin faytondan makam aracı vardır. Bütün bu ayrıntılar bizzat Morris tarafından düşünülmüştür. Geriye kalan 200 bin dolarla da devlet tahvili alarak; bu tahvillerin getirisi olan 33 bin dolar her yıl iki taksit halinde Morris Şinasi Çocuk Hastanesine gönderilir. Morris Şinasi kurduğu bir vakıfla hastanenin gelecegini de düşünmüştür; Chemical Bank Of NewYork’u da mutemet tayin etmiştir. Üç yılda bir kurdugu vakfın mütevelli heyeti Türkiye’ye gelerek ; Manisa’da hastaneyi ziyaret etmekte ve yapılan işleri yerinde denetlemektedirler...

  Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

 2. #2
  SILAYA HASRET Hayriye YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Tue Feb 2007
  Konum
  FRANSA/YOZGAT/ ANTALYA
  İletiler
  242
  Cok Enteresan Bi Olay Peki Bu Yahudi Hidayete Ermemismi Acaba.yoksa Halen Bu Hastane Ayaktami Merak Ettim Saygilar.
  ALLAHIM SANA TAM KULLUK YAPAMIYORUM!!!

 3. #3
  gerçekten ilginç sonunun ne oldugu ayrı bir merak konusu açıkcası
  Veylüllil musallin!! veyl veyl veyl___

 4. #4
  ya yahudiler genellikle bizim anladığımız tarzda hidayete ermez.Onlar kadar inat,onlar kadar bağnaz,onlar kadar fesatçı millet yoktur.Her iyilik yapan hidayete erse dünyada müslümanlar daha çok olmaz mıydı?

 5. #5
  كلنا غزة Rabia ŞAHİN kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Fri May 2007
  Yaş
  31
  İletiler
  2,721
  Blogdaki Konular
  2
  çok ilgiç bir hayat hikayesi (insan ne oldum dememeli ne olucam demeli)
  bende çok merek ettim acaba bu hastane hala ayaktamı?
  "unutmazsan....unutulmazsın..."

 6. #6
  ...Bu Morris'ün oğlulları bu adama neden hiç benzememiş...Şimdi Philip Morris oratalığı fena halede krıştırmakta vede müslümanalrın canının yakmakta...

 7. #7
  Her ile bir morris mi lazım acaba

  Hastane şu an faaliyette

  Morris Şinasi Milletlerarası Çocuk Hastanesi 231 46 14
  237 52 40

 8. #8
  Hakan DOĞDU
  Misafir
  İlginç bir hikaye olduğu açıktır fakat lütfen bu hikaye bizim yahudilere olan bakış açımızı değiştirmesin.Ben şöyle düşünüyorum eğer bir yahudi bunları yaptıysa mutlaka çıkarı vardır ve bu sayede kimbilir neler yapmıştır.Bir hastane açmakla adam olunmaz övülmeye de layık değildir asla.Üstelik hastanenin finansının da faiz ile olduğu hikayede geçmektedir.Bu da benim bu yahudiyi sevmemem için oldukça yeterli bir sebeptir.

 9. #9
  Bir kavme olan düşmanlığınız sizi adaletten ayırmasın! (5/8)


  Antisemitizm yok.

 10. #10
  Alıntı Yunus BİTİŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
  ...Bu Morris'ün oğlulları bu adama neden hiç benzememiş...Şimdi Philip Morris oratalığı fena halede krıştırmakta vede müslümanalrın canının yakmakta...

  cok doğru söylemiş arkadaş bir yahudini ardına bırakacağı miras ta ancak müslümanlara zarar vermek...

  bu adamın yanlışı İSLAMI seçmemek.bir MÜSLÜMAN KIZIYLA evlenip islamı seçse idi belki de islam adına iyi gelişmeler olabilirdi...
  GECENİN EN ZİFİRİ KARANLIĞI ŞAFAK SÖKMEDEN ÖNCEKİ SON KARANLIKTIR

 11. #11
  Benim bu hikayede dikkatimi çeken iki nokta var

  Birincisi
  Abdulhamithan gibi dünya lideri bir siyaset adamının yapmış olduğu gibi müslümanların kendi çıkarları doğrultusunda gerektiğinde yabancılarla işbirliği yapabileceği (bu Erbakan hocanın hükümetleri döneminde ki bazı Avrupa Devletleri ile yapılan görüşmelere itiraz edenlere en güzel örneklerden biridir.)

  İkincisi

  Amerika'nın tarihinde ilk ve son defa bir devlete haraç verdiği ve bunun Osmanlı Devleti olması.

  Artık İslam Medeniyeti Batı Medeniyetinden geride kalmıştır diyenlere tokat gibi bir cevap...
  ...Sizi öyle bir pataklayacağız ki hayatınız Gazze şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecek...

 12. #12
  adam yahudı die neden ii bişey yapsa bile vardır bı cıkarı denioki varsa bile bş cıkarı faizlede olsa helal olsun cok ii bısey yapmıs

  NE EKMEK NEDE SU SENSİZLİK KORKUSU

  "VE BEN EMİNİM TAŞLAR TANKLARI YENECEK"

 13. #13
  Hakan DOĞDU
  Misafir
  Alıntı Gökhan SOLAK tafarından gönderildi Mesajı Göster
  adam yahudı die neden ii bişey yapsa bile vardır bı cıkarı denioki varsa bile bş cıkarı faizlede olsa helal olsun cok ii bısey yapmıs
  Herkes söylediğinin ve yaptığının hesabını verecek faizle de olsa helal olsun denir mi ayrıca bu hastaneyi bedava mı çalışıyor zannediyorsunuz o zaman hala çalışan bu hastaneyi bir arayın ve muyene ücretlerini sorun bakalım sizin dostunuz benimse nefret ettiğimi açıklılıkla söyleyebileceğim yahudi çocuğu morrisin açtığı hayır hastanesinde bu hayırlar kaç para karşılığında yapılıyor.Ya bırakın bu yahudi sevdalılığını.Siz Allah tan daha mı merhametlisiniz.Allah yahudilerin hayvanlardan daha aşağı olduğunu söylüyor.Arkadaş eğer bir gün beni gelip ölümden kurtarsalar üstüne bgir de zengin etseler hatta bir de beni helal süt emmiş bir kızla :) evlendirseler bile bu yahudilerden gördüğüm iyilikler karşısında onlar iman etmedikçe yüzümü dahi tebessümleştirmem.Zira Allah bizlere diyor ki onlar siz onların dinine girmedikçe sizi sevmezler (hoşnut kalmayacaklar)

 14. #14
  SusKunuM_SaNa. Murat CANOĞLU kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Thu May 2007
  Konum
  bilmem...
  Yaş
  35
  İletiler
  455
  Blogdaki Konular
  2
  bir tek şey dikkatimi çekti ? gazatecilere "okuma yazma bilseydim ... iyi bir mezar bekçisi olurdum" demesi...yok hastane yapıyor yok vefası, yok yahudi oluşundan çok o cümlesi dikkatimi çekti... adam yaptığı işin en iyisini yapıyor ve sonunda bir dev oluyor dünya pazarında...
  düşersem aklına el aç niyaz et..belki bir su yürür ...içim çöl gibi...

 15. #15
  Bu Rabbimizin bize bir lutfu ilahisidir. her seyden İbret almamız gerekıyor.bize olaylardan ders alıp hıkmetlerı anlamaya calısıp o na gore hareket etmemız gerekır. vefalı olmalıyız.azmetmelıyız,bır işi hemen bıkıp bırakmamalıyız,sadece ve sadece muslumanları dusunmemelıyız,hayır işlemeliyiz,islam adına yatırım yapmalıyız,birlesmeli kuvvet bulmalıyız,milliyetçilik yapmamalıyız.İlayı kelımetullah ugruna gayret gostermelıyız.

 16. #16
  Herkes söylediğinin ve yaptığının hesabını verecek faizle de olsa helal olsun denir mi ayrıca bu hastaneyi bedava mı çalışıyor zannediyorsunuz o zaman hala çalışan bu hastaneyi bir arayın ve muyene ücretlerini sorun bakalım sizin dostunuz benimse nefret ettiğimi açıklılıkla söyleyebileceğim yahudi çocuğu morrisin açtığı hayır hastanesinde bu hayırlar kaç para karşılığında yapılıyor.Ya bırakın bu yahudi sevdalılığını.Siz Allah tan daha mı merhametlisiniz.Allah yahudilerin hayvanlardan daha aşağı olduğunu söylüyor.Arkadaş eğer bir gün beni gelip ölümden kurtarsalar üstüne bgir de zengin etseler hatta bir de beni helal süt emmiş bir kızla :) evlendirseler bile bu yahudilerden gördüğüm iyilikler karşısında onlar iman etmedikçe yüzümü dahi tebessümleştirmem.Zira Allah bizlere diyor ki onlar siz onların dinine girmedikçe sizi sevmezler (hoşnut kalmayacaklar)
  GECENİN EN ZİFİRİ KARANLIĞI ŞAFAK SÖKMEDEN ÖNCEKİ SON KARANLIKTIR

 17. #17
  Hakan DOĞDU
  Misafir
  Ben açıkça söyleyebilirim ki bir yahudinin yaptığı ve iyi görünen hiç bir şeye iyi olduğu hususunda inanmam ve güvenmem.Mutlaka bunun içinde bir iş vardır derim.Ayrıca da yahudilerden iyilik bekleyen de yok. BANA VEKİL OLARAK ALLAH YETER.O NE GÜZEL BİR VEKİLDİR.

 18. #18
  dağ fare doğurmuş şere...... yahudisi hastahane yaptırmış mış Allah bilir özel paralı hastahanedir. O şe..... gitsin de filistinde davası için şehit ve gazi olan filistinlilere yardım etsinde göreyim HAK GELDİ BATIL YOK OLDU
  her şey net çare SAADET.

 19. #19
  Hakan DOĞDU
  Misafir
  Alıntı Aydın DEVRAN tafarından gönderildi Mesajı Göster
  dağ fare doğurmuş şere...... yahudisi hastahane yaptırmış mış Allah bilir özel paralı hastahanedir. O şe..... gitsin de filistinde davası için şehit ve gazi olan filistinlilere yardım etsinde göreyim HAK GELDİ BATIL YOK OLDU
  her şey net çare SAADET.
  Allah razı olsun müslümanların tamamı yahudiler hakkında böyle düşünmedikçe bu yahudi zulmü de düzelmeze benziyor.


  Şunu da unutmamak lazım Osmanlı İmparatorluğun da önceleri hiç yahudi yoktu bu yüzden yönetim de rahattı ve bildiğiniz gibi Osmanlı dünyaya hükmetti.Ancak bu yahudilere sadece bir defa güvendi Osmanlı.Dünyanın her yerinden kovulan yahudilere kucak açtı.Kısa bir süre içerisinde de saraya sızdı yahudiler.Önceleri etkisizlerdi daha sonra SABATAY SEVİ diye içlerinden biri BEN PEYGAMBERİM dedi çıktı orta yere.Tam idam edilecekti ki tövbe ettim ve müslüman oldum dedi sabatay.Sonra ne mi oldu.Yahudiler sarayda daha çok söz sahibi olmuşlardı.Saray tabiri caizse yahudiden dönme sahte müslümanlar yani SABATAİST lerle doldu.Ondan sonrası da malum.Osmanlı yıkıldı.Sadece bir defa güvendik onda da şeriatı kaldırdılar.Şimdi YİNE GÜVENECEK VE ALDANACAK MIYIZ. Bakınız zamanında Filistinliler de güvendi onlara ve topraklarının bir kısmını yahudilere sattılar.Şimdi kalan az bir yerden kovuluyorlar.


  BEN ONU BUNU ANLAMAM KARDEŞİM BU YAHUDİLERE HİÇ BİR ZAMAN GÜVENİLMEZ.

 20. #20
  Belki de hayatım boyunca duymuş olduğum en ilginç ve şaşırtıcı bir hikaye.Şaşırtıcı çünkü bir yahudinin yahudi olmayana karşı vefa borcunu düşüneceği aklımın ucundan bile geçmezdi.Öyle ki bir yahudi bir eşya bulduğunda bu eşyanın gerçek sahibi bir yahudi değilse eşya bulan yahudinidir.Bukadar bencil ve kendini düşünen bir milletin mensubunun başka bir ülkede ve hele de müslüman olan bir ülkede hastane yaptırması sizce de şaşırtıcı değil midir? [/COLOR]

+ Konuyu Yanıtla
2 / 1 12 SonSon

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may edit your posts
 •