18 sonuçtan 1 --- 18 arası gösteriliyor

Konu: Çanakkale Şavaşı Foto Albüm

derin devlet.. Yetkin GEDİK kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Feb 2007
    İletiler
    130

Çanakkale Şavaşı Foto Albüm

Arıburnu, Conkbayırı ve Anafartalar'da yaptığı başarılı savunma savaşlarıyla savaşın kaderini değiştiren komutan Kur. Alb. Mustafa Kemal Çanakkale'de Siperde (1915)

General Hamilton (İng.) ve General Gouraund (Fr.) durum değerlendirmesi yaparlarken (1915). Fransız general ülkesine Çanakkale'de bir kolunu kaybederek dönecektir.

Çanakkale'de savaşan komutanlardan bir grup:Önde oturanlar (sağdan); Hulusi ve Nazmi Beyler, Ayaktakiler (sağdan); 3. Kor. K. Esat (Bülkat) Paşa, Anafartalar Grubu K. Kur. Alb. M. Kemal Bey, Rüştü Bey. Arkadakiler (sağdan); Güney Bölge K.lığı danışmanı Kur. Alb. Kannengiesser Bey, soldan bozyakalı Wilmer Bey, daha geride Kor. Kur. Bşk. Yb. Fahrettin (Org. Altay) Bey, kalpaklı şahıs Kur. Kemal (ohri) Bey, yüzünün yarısı görülen Grup. Kur. Bşk. İzzettin (Org. Çalışlar) Bey.

Alman ve Türk Paşalar Gelibolu Yarımadası'ndaki tabyaları denetliyor (1915)

Çanakkale'deki Türk birliklerinden 3. Kolordu ve Kuzey Grubunun komutanı Tuğg. Esat (Bülkat) Paşa Gelibolu Yarımadası'ndaki karargahında (1915)

Deniz savaşlarının komutanları General Hamilton ve Amiral De Robeck

18 Mart 1915 Çanakkale deniz savaşlarında 215 okkalık (275 kg) top mermisini sırtında taşıyan er Edremit-Havranlı Mehmet oğlu Seyit

Başkomutan Vekili Enver Paşa komutanlarla Çanakkale'de denetlemede (1914 sonraları)

Çanakkale cephesini yöneten 5. Ordu karargah subahları: Ayaktakiler (sağdan); İkinci Ordu Kur. Bşk. İsmet (İnönü) Bey, Yaver Ütğm. Asım Bey, Liman von Sanders'in yaveri süvari Bnb. Perike, 5. Ordu Kur. Bşk. Alb. Kazım Bey, 1. Ordu Kur. Bşk. Alb. Şükrü Bey, 2. Ordu Sıhhiye Bşk. Dr. Refik Münir Bey, Oturanlar (sağdan); Bahriye Nezareti Kur. Bşk. Yb. Rauf (Orbay) Bey, Güney Grubu K. Tuğg. Vehip Paşa, 5. Ordu K. Müşir (Mareşal) Liman von Sanders, Çanakkale Kor. K. Tuğg. Esat Paşa, Sıhhiye Dairesi Bşk. Tuğg. Dr. Süleyman Numan Paşa, İstanbul Merkez K. Tuğg. Cevat Paşa

14 Ekim 1915 günü Mustafa Kemal'in milletvekillerine savaş alanında bilgi verdiği geziden bir başka görünüş

Kaiser Wilhelm II'nin Sultan Reşad'ı ziyareti. Kaiser'in solundaki Enver Paşa.

İngiliz zırhlısı ateş halinde

Majestik zırhlısı batarken (27 mayıs 1915)

29 Nisan 1915'te Anzak'ları takviye için W kumsalına çıkarma yapan İngiliz birlikleri.

"Nile" gemisi ile çıkarma sahasına getirilen İngiliz askerleri

Swiftsure, Helles Burnu önlerinden Türk Mevzilerini bombalarken

Türk askerleri siperde

Arıburnu'nda Türk askerleri siperde

Gül suyu kokan bir nisan gecesinde vuslat rüzgarı esiyor aciz yüreğimde…

paylaŞimin İÇİn TeŞekÜrler
    Kelimelerin gücünü anlamadan , insanların gücünü anlayamazsınız...

Bidakka bişey soracağım arkadaşlar,bildiğimiz kadarı ile Seyyit onbaşı 275 kiloluk mermiyi kaldırırken yanındakilere poz mu vermiş anlamadım o tek başına kaldırmamışmıydı bu mermiyi.Kaldıki arkasında duran ve onbaşıya bön bön bakan adam niye mermiyi kaldırmaya yardım etmiyoda orda konu mankenliği yapıyor,yoksa sen Seyyit Paşa'sın o topu sen kaldırmalısın benim üzerime ne vazife mi diye düşünüyor acaba

ANTİ-SİYONİST Cihat UÇAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Jul 2006
    İletiler
    2,030
    Blogdaki Konular
    1

ZzZzZzZzZzZ ! ! !

Kısıtlanmış Üye Çağrı ARSLAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu Feb 2007
    İletiler
    408
    seyıt onbasının o an arkadasları sehıt olmustu o poz sonradan cekılmı hem de bos mermıyle o anı yenıden resmetmek ıcın sonra denedıyse de seyıt on bası mermıyı kaldıramamıstır o an dısnıda işte ımanın verdıgı guç

Kısıtlanmış Üye Çağrı ARSLAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu Feb 2007
    İletiler
    408
    sagolasın kardesım emegıne saglık guzel paylasım...

BİR YOLCUYA
    ( Bu şiir Gelibolu yamaçlarında yazıldı.).

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
    Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
    Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
    Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
    Gördüğüm bu tümsek, Anadolu’nda,
    İstiklal uğrunda, namus yolunda,
    Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
    Son vatan parçası geçerken ele,
    Mehmed’in düşmanı boğuldu sele,
    Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, hasrolan kan, kemik, etin
    Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
    Bir harbin sonunda, bütün milletin,
    Hürriyet zevkini tattığı yerdir.
    NECMETTİN HALİL ONAN
    Ister mermi kullansin, ister oy pusulasi, insan iyi nisan almali kuklayi degil kuklaciyi vurmali...

AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    2,598
    Blogdaki Konular
    11
    EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

Yİne Duygulandik SaĞol KardeŞ Demekkİ Hala O Hİssİmİz DuruyormuŞ
    HER SEY İNSANIN İÇİNDE ASLINDA,İYİLİKTE KÖTÜLÜKTE...

Çanakkale Muharebelerİnden Kesİtler -- Hayatlar -- Kareler--

Gönüllü Bombacı

"Henüz 13 yaşında bir küçük delikanlı... Fotoğrafın üzerinde bir not... "Gönüllü Bombacı" Başka bir bilgi düşülmemiş... Duruşuyla, kararlığıyla, gözlerinden okunan özgüveniyle "Gönüllü Bombacı"... Ne yapmıştı da ona bu sıfatı layık görmüşlerdi?"

Kahraman Mehmet Çavuş

"Sağ kolumu kaybettim. Zararı yok. Sol kolum var. Onunla da pekâlâ iş görebilirim. Beni üzen ve yeniden birliğime katılarak, düşmanla çarpışmama engel olan şey, yaramın henüz kapanmamış olmasıdır. Hastahaneden çıkıp, harbe iştirak edemediğim için beni mazur görünüz. Affediniz komutanım."

- Mehmet Çavuş'un hastaneden yazdığı mektuptan-

Seyit Onbaşı

Türklerin vatan sevgisiyle dolu olan göğüsleri lanetli ihtiraslara karşı daima demirden bir duvar gibi yükselecektir.

Siperlerde Düşman Gözetleyen Mehmetçikler

"Çanakkale Muharebeleri, bir hayat müdafaasıdır. Çanakkale Muharebelerinin sonunda ya kanlı bir ölüm yahut şanlı bir yaşamak vardır. Yaşamak, ancak bu muharebeleri kazanmakla mümkün olacaktı. Türkler, Çanakkale’yi yaşamak için müdafaa ettiler."

Arıburnu'nda 19 ncu Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, Esat Paşa
    ve diğer komutanlar

"O kahramanlar, başlarında fedakâr subayları olduğu halde, durdurulamayan saldırılarıyla ilk düşman hattını bire kadar boğdular. Bundan başka önlerine rastlayan, yardıma gelen bütün düşman birliklerini perişan ettiler. "

"O gün sahil bataryalarımızda bulunan askerler, subaylar ve komutanlar cidden takdir edilecek bir fedakârlıkla, yani cesaretin sabrın sonuna kadar toplarını kullanmışlar, vazifelerini ifa etmişlerdir. Düşünün ki birçok çökmeler, infilâklar, yangınlar, kayıplar arasında, daimi ateş karşısında, tahrip edici ateşler altında, bunlar hiç titremeden vazifelerini yapmışlardır."
    güzel aşık

Cephe Gerisinde Ekmeklerini Paylaşan Mehmetçikler

Müjde mert ve asil Müslüman! Müjde çok zulüm görmüş büyük ve sevgili vatan! Artık diriliyorsun.”

57 nci Alayı Bilirmisiniz ?

57 nci Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey

57 nci Alay 1 nci Tabur Komutanı Binbaşı Zeki Bey

"27nci ve 57nci Alayların komutanlarının, subaylarının ve askerlerinin kahramanlıkları sayesinde o siperler içinde bulunan düşman kâmilen yok edildi. Bombalarla parça parça oldular. Siperler elimize geçtiği zaman içerileri düşman cesetleriyle doluydu. O, müthiş bir şeydi"

Çanakkale muharebe sahası gerisinde istirahat eden birlik

".............Türk askerinin savaş ve dövüş hususunda haiz bulunduğu vasıfların başlangıçta lâyıkıyle takdir edilmemiş olması, İngilizler için felâket olmuştur........Türk askerinin ne yaman muharip olduğunu, İngilizler, ancak dövüştükten sonra anlamışlardır."

İNGİLİZ GENERALİ OGLANDER

Arıburnun’da Ele Geçirilen Düşman Siperlerindeki Ganimet Yığını

Kahraman, sabırlı askerlerimiz bütün bu yangınlara bomba infilaklarına göğüs geriyorlar, imrenilecek bir azimle yerlerini koruyorlar ve düşmana karşılık veriyorlardı.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Çanakkale'de Bir Subay Grubu

Birçok milletlerin askerlerini bir araya getiriniz. Hangilerinin Türk olduklarını size hemen söyleyeyim. Renkleriyle, elbiseleriyle değil, hareketleri ve tavırlarıyla belli olurlar.

MOLTKE

Çanakkale'de Atlı Topçu Subayları

"Ey Türk oğlu! Bu öksüz, mazlum vatanı kurtarmak için şehit olan asker! Altın destanı tarihlere yeniden işledin."

Kolordu Komutanı Esat Paşa ve Kurmay Subayları

"Çanakkale Muharebeleri, aynı zamanda gençliğin bizzat katıldığı muharebedir. Subay, astsubay, asker sıfatıyla orduya katılan binlerce mektepli, fikirle ahlâkın birleştiği her noktada, kudretlerinin büyüklüğünü ispat etmiştir."

Arıburnun'da şanlı atalarımız siperlerde vatanını korumak için bekliyor....

İşte tabyalarımız İngiliz gemisi Majestik'i böyle sulara gömmüştü...

Çanakkale'de Ereğlili Madencilerin Kampı

"Milletimde bugünkü zaferi müjdeleyen hassayı görmüş olmak. Bütün bahtiyarlığım işte bundan ibarettir."

Fransız savaş gemisi Bouvetin batışı
    güzel aşık

7 nci Tümen Karargâhı Abdurrahman Bayırı'nda düşmanın çekilmesini müteakip sahili ve düşman siperlerini seyrederken

"Çanakkale Muharebeleri neleri gerçekleştirdi? Bugünü kurtardı. Maziye kahramanlığını ve büyüklüğünü iade etti.Vatanımızı, bizim için sonsuz vatan yaptı"

Muharebe başladığı zaman müstahkem mevki istihkamları ve topları Hamidiye Mecidiye Aziziye Tabyaları

Zira bu yer, en fedâkar bir milletin
    Karamanlık, şeref, namus kalesidir;
    Burada her ses, o ilâhi hürriyetin
    Asırlara bizi söyler gür nağmesidir!...

Çanakkale’de siperlerde düşman bekleyen askerlerimiz

Aziz Şehitlerimiz,

Ruhlarımızı, hatıralarınızın güzelliği, ulviliği içinde yıkadık, yükselttik. Biz de sizi işittik ve yemin ediyoruz. Sizden aldıklarımızı, memlekete karşı son vazifelerimizi yaparak ödeyeceğiz... Size minnettarız, size borçluyuz.

Atlı Bir Kumanda Heyeti

Çanakkale Muharebeleri tarihimiz için bir şereftir. Bunun sayesinde Balkan Muharebesinin lekesini silerek dünyanın gözünde askerlik haysiyeti kurtarılmıştır.

Çanakkale'de 18'lik bir top

Çanakkale Seddülbahir’de çıkarma iskelesi

"Avrupa’da hiçbir asker yoktur ki – bu ifademin altını çiziyorum – savunmada Türklerle karşılaştırılabilsin. Örnek olarak Çanakkale. Orada bizim gemilerimizin ateşleriyle büyük kayıplara uğrayan birlikler, Türk birliklerinin dışında birileri olsaydı, yerlerinde kalamazlardı. Halbuki Türkler, bütün muharebe süresince yerlerinden ayrılmadılar."

General Towns

Çanakkale Seddülbahir’de düşman çıkarma iskelesi

Düşman, Türk’ün ezici, yıpratıcı, yok edici ateş ve darbeleri altında hayallerini denize gömerek, yenilmiş, yıpranmış, gururu kırılmış bir çöküntü içinde savaş alanından çekilmiştir.
    güzel aşık

çok güzel olmuş emegınıze saglık duygulanmamak elde degıl

93 yıl saklı kalan Çanakkale fotoğrafları

Çanakkale'de Türklere karşı savaşan Yeni Zelandalı askerin günlüğü savaştan tam 93 yıl sonra ortaya çıktı. Günlük, o günlerde yaşanılanları tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Birinci Dünya Savaşı serüvenine Mısır'da başladıktan sonra kendisini Çanakkale'de Türklere karşı savaşırken bulan Yeni Zelandalı asker George Petersen'in anıları 93 yıl sonra gün yüzüne çıktı.

Er Petersen'in çarpıcı savaş yılları anıları, 14 Kasım'da Avustralya'nın Sydney kentindeki Lawson's müzayede evinde 23 bin dolardan satışa çıkarılacak. Hatıraların orjinal sayfaları Petersen'in ailesi tarafından bugüne kadar korunmuş. Müzayedede Petersen'in temize çekilen notlarının yanı sıra, aynı dönemde Gelibolu'da olan Avustralyalı ünlü savaş fotoğrafçısı Frank Hurley'in 50 parça eseri de 31 bin dolardan açık artırmaya sunulacak. Mezatta ilgi çekmesi beklenen parçalardan birisi de I. Dünya Savaşı'nda giyilmiş az bulunan bir hemşire kıyafeti.

Gelibolu'da Nelson Bölüğü Canterbury Piyade Alayı askeri olanı er George Petersen, 25 Nisan 1915'te yarımadaya geldiği günden itibaren, ayrıldığı Eylül ayına kadar her gün yaşadıklarıyla ilgili not tutmuş. Petersen'in ilginç notları arasında kanlı savaş anlarının yanı sıra, Anzak askerlerinin boş zamanlarında oynadıkları futbol maçları ve Çanakkale boğazının serin sularındaki yüzme hatıraları da yer alıyor.

Yaklaşık 18 bin Yeni Zelanda askerinin öldüğü, 41 bininin de yaralandığı Gelibolu'daki kanlı çarpışmalardan bazıları Petersen'in anılarına şu şekilde yansıyor:

26 Nisan 1915 Pazartesi - "Hafif bir yağmur yağıyor. Yukarıdan aşağı her yerde bizim keskin nişancılarımız var. Çavuş Guy, benimle birlikte 5 kişiyi Türkleri gözlemek için yakındaki bir mevziye yolladı. O sırada üzerimize ateş açıldı. Mermiler kulaklarımızın yanından vızlıyor. Etrafta çok sayıda kavrulmuş, korkunç derecede kötü ölmüş Avustralyalı askerler var. Artık bu görüntüye alıştım. Nöbet değişimi yapıldı. Önümüzdeki büyük tepede inanılmaz bir ateş sürüyor. Su içmek için siperden ayrıldım, bütün gece uyuyamadım."

27 Nisan 1915 Salı - "Hala asıl ateş hattına ulaşamadım, neden bilmiyorum çok sayıda kaybımız var. Türk bombardımanı öğle arası başladı. Kafamı çıkarıp daha bir mermi sıkamadım. Bir saatlik uykuyla siperde duruyorum. Türkler sahili gece boyunca ağır bombaladılar. Arkadaşım Melwoy bir sniper ateşinde çok kötü vuruldu. Türklerle çok yakından ateş teması halindeyiz."

8 Mayıs 1915 Cumartesi - "Yeni Zelandalılar en ağır bombardımanın olduğu siperlerde kaldılar. Ölüm saçan tüfek ve keskin nişancı atışı arasında mevzilerde ilerlemeye çalışıyorlar. Çoğu öldü ya da yaralandı. Akşam 5.30 civarında 500 yard daha ilerleyebildik. Teğmenimiz Sandy öldü, binbaşı yaralandı. Karanlıkta 100 yard daha ilerledik. Kendimize siper kazarak ilerliyoruz. Ölü Türkleri gece gömdük."

10 Mayıs 1915 Pazartesi - "Türk ateşi susmadı, 48 saattir uyuyamıyoruz. Hayatımda bundan daha kötü bir gece yaşamadım. Çok yorgunum. Yağmur bardaktan boşanırcasına yağıyor. Çamur yığını içinde ölü gibiyim. İyice çamura batmamak için ölülerin üzerinde oturuyorum. Yarımadada savaşın başından beri bizden ölenlerin sayısı 50 bini geçmiş. Gündüz 3 bin kadar Türk ölü gömdük."

31 Mayıs 1915 Pazartesi - "Türk gözlem istasyonunu havaya uçurduk, ancak sonuç berbat. Karşılıklı ateş hattımız şu ana kadar gördüğüm en tehlikeli derece yakınlaştı. Bazı yerlerde aramızda sadece 4 - 5 yard var. Ben genelde bombaları attığımız yerlerde duruyorum. Süngülerimizle siperlerdeki Türklere müdehale edebilecek yakınlıktayız. Türklerin konuşmalarını duyabiliyoruz. İki bomba atarak onları susturduk. Çok ağır yaralandılar ve korkunç bir sesle Allah diye bağırıyorlar. Kayıplarımız çok fazla."

93 yıl saklı kalan Çanakkale fotoğrafları

Kaynak:İtibarHaber
    Düzenlendi: Emin YILMAZ 16-11-2008 22:14
    ............................................................ .

............................................................ .

Alıntı Leyla İSHAKOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bidakka bişey soracağım arkadaşlar,bildiğimiz kadarı ile Seyyit onbaşı 275 kiloluk mermiyi kaldırırken yanındakilere poz mu vermiş anlamadım o tek başına kaldırmamışmıydı bu mermiyi.Kaldıki arkasında duran ve onbaşıya bön bön bakan adam niye mermiyi kaldırmaya yardım etmiyoda orda konu mankenliği yapıyor,yoksa sen Seyyit Paşa'sın o topu sen kaldırmalısın benim üzerime ne vazife mi diye düşünüyor acaba

fotoğraf sonradan çekildi ondandır.....

daha sonra tekrardan kaldırılması istenince, seyit onbaşı kaldıramadı ve fotoğraf için ise maket mermi kulanıldı....

ondandır ..............
    Alemin nakşını hayal görürüm. O hayal içre, bir cemal görürüm.
    Cümle mevcudat ki, mazhar-ı Hak'tır. Anın içün, kamu kemal görürüm.
    Tecelli cilvesi, cümle gölgeler. Her zerresi binbir ismin belgeler.
    Hay varken hayale kanmaz bilgeler. Zat-ı Hak'tan gayrı zeval görürüm.

Bu ruhu anlamak, idrak edebilmek .... ulvi bir meseledir şu bizim çanakkale...
    "Ey akıl sahibi kişi ! Görüyorum ki beni, kim olduğumu, ne yaptığımı merak ediyor ve araştırıyorsun. Acizim, güçsüz ve kuvvetsizim, etim ve kemiğim hepsi elli kilo."

İşin aslı

Alıntı Leyla İSHAKOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster

Leyla Hanım aynı soruyu dersane yıllarında ben de Çanakkale'de çekilmiş fotoğrafları bize slayt halinde gösteren hocalarıma sordum. "Madem tek başına kaldırdı kimse yoktu fotoğraftaki adam kim?" diye. İşin aslı şuymuş. Seyyid onbaşı o mermiyi kaldırırken gerçekten yanında kimse yokmuş. Zira yanında yaralı olarak yerde yatan o sırada kalkmaya dermanı olmayan bir arkadaşı daha sonra o anda iki ses duyduğunu birinin Seyit onbaşının çatırdayan kemikleri diğerinin de yine Seyit onbaşının yaptığı dualar olduğunu anlatmıştır.
    Daha sonra Seyit onbaşı aranıp bulunuyor ve kendisinden o mermiyi tekrar kaldırması isteniyor fakat Seyit onbaşı ne kadar uğraşıyorsa da kaldıracağım diye , nafile... Mermiyi tekrar kaldıramıyor. O dehşetli anda o mermiyi ona kaldırtan Seyit onbaşının Rabbine olan ilticası ve iman gücüdür. Gelelim fotoğrafa, mermi kaldırılamayınca bir çözüm bulunuyor;Seyit onbaşı bu sefer içi boş maket bir mermi kaldırıyor. Tabi arkadaki beyefendinin orada olduğuna dikkat edilmiyor. Ve herkesin aklına aynı soru takılıyor. Gerçi o beyefendi orada olmasa da fotoğrafı çeken niye yardım etmemiş diye takılır insanın aklına vesselam... Allah rahmet eylesin ve hepimize O an Seyit onbaşında olan gücü, cesareti ve iman gücünü nasip etsin. Esselamu Aleyküm.
    İsra

Yer İmleri

Gönderme Kuralları