6 / 6 İlkİlk 123456
105 sonuçtan 101 --- 105 arası gösteriliyor

Konu: Menkıbeler.. / hikayeler...

Sizin Pencereniz Ne Kadar Temiz?

Sizin Pencereniz Ne Kadar Temiz??

Genc bir cift, yeni bir mahalledeki yeni evlerine tasinmislar. Sabah kahvalti yaparlarken, komsu da
    camasirlari asiyormus. Kadin kocasina ' Bak, camasirlari yeterince temiz degil, camasir yikamayi bilmiyor, belki de dogru sabunu kullanmiyor.' demis. Kocasi ona bakmis, hicbir sey soylememis, kahvaltisina devam etmis.
    Kadin, komsusunun camasir astigini gordugu her sabah ayni yorumu yapmaya devam etmis.

Bir ay kadar sonra, bir sabah, komsusunun camasirlarinin tertemiz oldugunu goren kadin cok sasirmis 'Bak' demis kocasina ' Camasir yikamayi ogrendi sonunda, merak ediyorum, kim ogretti acaba ?'

'Ben bu sabah biraz erken kalkip penceremizi sildim' diye cevap vermis kocasi.

Hayat boyle degil midir ?

"BİR ÇİÇEKLE BAHAR OLMAZ AMA.. HER BAHAR BİR ÇİÇEKLE BAŞLAR"
    Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN

Güzel bir hikayecik. Bize önce kendi gözümüzdeki merteği görmeyi öğütleyen bir kıssa.
    En çok terk etmemiz gereken konulardan biri; Kendi kusurlarımıza bakmadan karşımızdakini eleştirmek. Bu huyumuzu terk ettiğimiz gün hayat bizim için daha iyi olacaktır.

Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Semra DEMİRTAŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster

Sizin Pencereniz Ne Kadar Temiz??

Genc bir cift, yeni bir mahalledeki yeni evlerine tasinmislar. Sabah kahvalti yaparlarken, komsu da
    camasirlari asiyormus. Kadin kocasina ' Bak, camasirlari yeterince temiz degil, camasir yikamayi bilmiyor, belki de dogru sabunu kullanmiyor.' demis. Kocasi ona bakmis, hicbir sey soylememis, kahvaltisina devam etmis.
    Kadin, komsusunun camasir astigini gordugu her sabah ayni yorumu yapmaya devam etmis.

Bir ay kadar sonra, bir sabah, komsusunun camasirlarinin tertemiz oldugunu goren kadin cok sasirmis 'Bak' demis kocasina ' Camasir yikamayi ogrendi sonunda, merak ediyorum, kim ogretti acaba ?'

'Ben bu sabah biraz erken kalkip penceremizi sildim' diye cevap vermis kocasi.

Hayat boyle degil midir ?

Maşallah ne sabırlı kocaymış bee...

Muhtazaf M. Salih AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Dec 2007
    İletiler
    622
    Blogdaki Konular
    1

HayatIn AnlamI olan bir hikaye.

HAYATIN ANLAMI OLAN BİR HİKAYE….
    Japon mimarlardan biri evini baştan aşağı yeniliyordu.
    Tamirat esnasında söktüğü kapılardan birinin duvarla irtibatlı bölümünde, iç kısmında, iki tahta arasında sıkışıp kalmış bir kertenkele buldu.
    Biraz daha dikkatli bakınca kertenkelenin canlı olduğunu farketti.
    Onu oradan kurtarmaya çalışırken bu kez kertenkelenin bir ayağından duvara çivilenmiş olduğunu gördü.
    ''''On yıl önce yapılan eve kapısı takılırken dışardan çakılan bir çivi, o an kapıyla duvar arasında bulunan kertenkelenin ayağına isabet etmiş olmalı'''' diye düşündü Japon mimar.
    Peki nasıl olmuştu da bu kertenkele, bir santim bile kıpırdayamadığı bu karanlık duvar boşluğunda on yıldır canlı kalmayı başarmıştı?
    Mimar, tamirat işlerini bir kenara bırakarak kertenkeleyi izlemeye başladı.
    Bu kertenkelenin sadece havayla beslenmediğine göre bunca yıl yaşamını nasıl sürdürebildiğini merak ediyordu.
    Bir süre sonra duvar boşluğunda bir hareket oldu.
    Japon mimar, nereden çıktığını farkedemediği başka bir kertenkelenin geldiğini gördü.
    Gelen kertenkele yerinden kıpırdayamayacak olana yiyecek taşıyordu.
    Bu kertenkele diğerinin belki annesiydi, belki eşi, belki de arkadaşı...
    Kim bilir?
    Ama bilinen bir şey var ki aralarındaki güçlü sevgi, birinin bıkıp usanmadan diğerini hayatta tutabilmek için ona yiyecek taşımasına neden olmuştu...
    Ne kadar saf ve yalın bu sevgi....
    Ne kadar içten ve samimi...
    Ne kadar çıkarsız...Ne kadar ümit dolu...
    Ne kadar cana can katan bir bağlılıktır bu...
    Ve insan olarak almamız geren ne kadar önemli bir ibret tablosu var karşımızda...
    Aslı astarı var mı bilemem bu hikayenin...
    Ama nice sevgiler yaşanmış vefayla beslenen...
    Neden kaybettik ki bu güzel duyguyu...Kim çaldı bunu bizden...
    Değmez miydi etrafımızdaki sevdiklerimiz buna....
    Yeniden sevgi ve vefa hisleriyle dolmamız temennisiyle………………

Birliğin kederi, ayrılığın safasından daha hayırlıdır. (Yahya bin Muaz)
    www.aydin-aydin.com

Muhtazaf M. Salih AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Dec 2007
    İletiler
    622
    Blogdaki Konular
    1

Belki de öylelikle, babama sarılırdım…

Belki de öylelikle, babama sarılırdım…

Küçük kız, annesiyle yürürken birden durdu.
    Yağmur damlacıklarıya ıslanan gözlüğü...nü çıkartarak baktığı şey, babasıyla birlikte bisiklette giden bir başka kız çocuğuydu.

Bisikletin arka tarafındaki minder üzerine oturan kız, düşmemek için babasına sıkı sıkı sarılmış ve soğuktan pembeleşen yanaklarını onun sırtına dayamıştı.
    Adamın ara sıra dönerek söylediği sözler, küçük kızı kıkır kıkır güldürüyordu.

Kaldırımdaki kız bisikletin arkasından bakarken, annesi durumu fark edip:

-Evdekiler yetmiyormuş gibi gözün hala bisikletlerde, diye çıkıştı.Ama eğer beğendiysen, baban ondan da alır.

Küçük kız, yumuşak bir sesle:
    -Bisiklet değil kıza bakmıştım, dedi.
    Babası o vaziyette bile kendisiyle sohbet ediyor da…

Annesi, küçük kızı duymamış gibiydi.
    Onun kürklerle çevrili şapkasını düzeltirken:
    -Arkadaşların, bu havada bile okula yürüyerek geliyor,dedi. Halbuki baban, işe giderken de olsa, birkaç dakikasını ayırıp seni mersedesiyle getiriyor.

Kızın gözü yine bisikletteydi.Kadın alaycı bir ifadeyle:
    -İstersen baban da seni bisikletle getirsin, diye devam etti. Ne de güzel yakışır, öyle değil mi?

Küçük kız, inci taneleri gibi süzülen gözyaşlarını annesinden saklamaya çalışırken:
    -Çok isterdim,diye cevap verdi. Belki de öylelikle, babama sarılırdım…
    ALINTI.
    Birliğin kederi, ayrılığın safasından daha hayırlıdır. (Yahya bin Muaz)
    www.aydin-aydin.com

6 / 6 İlkİlk 123456

Yer İmleri

Gönderme Kuralları