+ Konuyu Yanıtla
12 sonuçtan 1 --- 12 arası gösteriliyor

Konu: Şeytanin Özellİklerİ

muhacir Okuyan Kalemler Cüneyt YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue May 2006
    İletiler
    840

Şeytanin Özellİklerİ

Şeytanın Kuran’da Bildirilen Bazı Özellikleri

Sinsi ve Yalancıdır (İbrahim Suresi, 22)
    Azgın ve Kaypaktır (Hac Suresi, 3)
    Gücü Yalnızca Çağırmaya Yeter (İbrahim Suresi, 22)
    İyilikten ve Hayırdan Yana Hiçbir Yönü Yoktur (Nisa Suresi, 117)
    İnsanlar Üzerindeki Etkisi Pisliktir (Enfal Suresi, 11)
    İnsanların Şükretmelerini Engellemek İster (Araf Suresi, 17)
    İnsanlara Korku Vermeye Çalışır (Al-i İmran Suresi, 175)
    Müminlerin Arasını Bozmaya Çalışır (İsra Suresi, 53) (Maide Suresi, 91)
    İnsanları, Sözde Onlara İyilik Yaptığına İkna Etmeye Çalışır (Araf Suresi, 20-21)
    Allah’ın Adını Kullanarak Saptırmaya Çalışır (Fatır Suresi, 5-6)
    Müminlerin Zamanla Yıpranmalarını İster (Al-i İmran Suresi ,155)
    Yalan Vaadlerde Bulunur (İbrahim Suresi, 22)
    Kuruntulara ve Kuşkulara Düşürmeye Çalışır (Nisa Suresi, 119-120)
    Sapkın Amelleri Süslü ve Çekici Gösterir (Neml Suresi, 24)
    Fakirlik Korkusu Vermeye Çalışır (Bakara Suresi, 268)
    Kibir Vermeye Çalışır (Sad Suresi, 74-75)
    Gösteriş İçin İbadet Etmeye Teşvik Eder (Nisa Suresi, 38)
    Ayetlerden Uzaklaştırmaya Çalışır (Zuhruf Suresi, 36-37)
    Unutkanlık ve Dalgınlık verir (Mücadele Suresi, 19) (En’am Suresi, 68) (Kehf Suresi, 63)
    Duygusallık Telkini Yapar (İsra Suresi, 64) (Mümtehine Suresi, 1-3)
    Detaylara Daldırır (Bakara Suresi, 67-71)
    İsrafa Teşvik Eder (İsra Suresi, 26-27)

Şeytanın Allah’a başkaldırma cüretinde bulunan, son derece isyankar, insanlara karşı büyük bir düşmanlık besleyen, insanları doğru yoldan alıkoymak için türlü çabalar harcayan bir varlık olduğunu Kuran’dan ayetlerle açıkladık. Tarihin başından bu yana tüm insanları Allah’ın yolundan saptırmaya çalışan böyle bir varlığın, bir insanın hizmetine verilmiş olması elbette Allah’ın büyük bir rahmetidir. Hz. Süleyman’ın, şeytanları kendi emrinde çalıştırmış, onları hak dinin faydasına olacak işlerde kullanmış olması, kuşkusuz onun Allah’ın üstün kullarından olduğunun açık bir göstergesidir.
    BİLMEK VE PAYLAŞMAK GEREK DUSTURUNU EN İYİ ŞEKİLDE UYGULAYAN YER!!!
    OKUYAN KALEMLER GRUBU

Alıntı Cüneyt YILMAZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Şeytanın Kuran’da Bildirilen Bazı Özellikleri

Sinsi ve Yalancıdır (İbrahim Suresi, 22)
    Azgın ve Kaypaktır (Hac Suresi, 3)
    Gücü Yalnızca Çağırmaya Yeter (İbrahim Suresi, 22)
    İyilikten ve Hayırdan Yana Hiçbir Yönü Yoktur (Nisa Suresi, 117)
    İnsanlar Üzerindeki Etkisi Pisliktir (Enfal Suresi, 11)
    İnsanların Şükretmelerini Engellemek İster (Araf Suresi, 17)
    İnsanlara Korku Vermeye Çalışır (Al-i İmran Suresi, 175)
    Müminlerin Arasını Bozmaya Çalışır (İsra Suresi, 53) (Maide Suresi, 91)
    İnsanları, Sözde Onlara İyilik Yaptığına İkna Etmeye Çalışır (Araf Suresi, 20-21)
    Allah’ın Adını Kullanarak Saptırmaya Çalışır (Fatır Suresi, 5-6)
    Müminlerin Zamanla Yıpranmalarını İster (Al-i İmran Suresi ,155)
    Yalan Vaadlerde Bulunur (İbrahim Suresi, 22)
    Kuruntulara ve Kuşkulara Düşürmeye Çalışır (Nisa Suresi, 119-120)
    Sapkın Amelleri Süslü ve Çekici Gösterir (Neml Suresi, 24)
    Fakirlik Korkusu Vermeye Çalışır (Bakara Suresi, 268)
    Kibir Vermeye Çalışır (Sad Suresi, 74-75)
    Gösteriş İçin İbadet Etmeye Teşvik Eder (Nisa Suresi, 38)
    Ayetlerden Uzaklaştırmaya Çalışır (Zuhruf Suresi, 36-37)
    Unutkanlık ve Dalgınlık verir (Mücadele Suresi, 19) (En’am Suresi, 68) (Kehf Suresi, 63)
    Duygusallık Telkini Yapar (İsra Suresi, 64) (Mümtehine Suresi, 1-3)
    Detaylara Daldırır (Bakara Suresi, 67-71)
    İsrafa Teşvik Eder (İsra Suresi, 26-27)

Seytanlar kol geziyor yer yuzunde...
    "Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşaALLAH"

Bu zamanda nerdeyse heRkes biR şeytan oldu ... kmseye qüven oLmuyor ... İnş. en yakın zamanda düzeLmek ümidiyLe ... wesseLam !

e-turkiye.gen.tr
    Misafir

Şeytan işsiz kalmış diyorlar

Cüney kardeşim harika bir yazıya değinmiş seni tebrik ederim.Ama ben konuya başka bir yerden yanaşmak isterim 50 yıldır risale kuyan nurcular ve uzantısıs fetonu tarikatı her neyse yaptıklarından dolayı başta dinler arası diyalog şirki her 3 kitapta allah ayrı ayrı öğütler verdiği için tanrı 3 olup çok tanrılı dönem yaşadığımızı söyler ve tayyipcilerin heybeli ada ruhban okulu açma girişimlerinden dolayı ŞEYTAN İŞSİZ KALMIŞ DİYORLAR DİYE DUYUM ALDIM. Şimdi şeytan kuranda iblis olarak gecer bunuda ilave ederek şeytan ismi izgilizce bir kelimedir.Allah türk milletini korusun.

Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    e-turkiye.gen.tr, eleştirilerini hakaret boyutuna vardırma. Bu hakkı sana kimse vermiyor. Bildiğin belgeli bilgiler varsa paylaş, onun haricinde yazacaklarının alayı iftiradır. Adam gibi paylaşımda bulunacaksan bulun, yoksa burası birilerinin birilerine kin kusma,iftira atma yeri değildir.

Eğer kendinden eminsen,bilgilerin net ve sağlamsa açık kimliğin ile burada paylaşımda bulun bizde muhatabımızın kim olduğunu bilelim...

Allah (cc) tum muslumanlari korusun...

Allah (cc) tum insanligi islah ettsin.
    "Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşaALLAH"

Sanırım görevini en iyi yapan yaratıkların başında gelir şeytan.Çünkü o bir saniye boş durmuyor,hiç bir fırsatı kaçırmıyor, eline geçen fırsatları çok güzel değerlendiriyor. Sürekli çalışmakta şeytan; insan avında.cehennem yurduna yakacak toplamakta. İnsanların akıbetini ateşe çekmekte.Ama bilmiyor ki o da o cehennemin yakacağı olacak. Allah onun iğvasından korusun bizleri.

e-turkiye.gen.tr
    Misafir

Rica ederim

Alıntı Fatih KANLI tafarından gönderildi Mesajı Göster
    e-turkiye.gen.tr, eleştirilerini hakaret boyutuna vardırma. Bu hakkı sana kimse vermiyor. Bildiğin belgeli bilgiler varsa paylaş, onun haricinde yazacaklarının alayı iftiradır. Adam gibi paylaşımda bulunacaksan bulun, yoksa burası birilerinin birilerine kin kusma,iftira atma yeri değildir.

Eğer kendinden eminsen,bilgilerin net ve sağlamsa açık kimliğin ile burada paylaşımda bulun bizde muhatabımızın kim olduğunu bilelim...
    Fatih bey kusura bakma oyle bir niyetim veya düşmalığımda 7 yıl fethullah cematine yardım ettim milligörüşcü ve sülaymancı arkadaşlarımda var onlar bile fetoşa fetoş derken bir solcunun ona böyle hitap etmesi anormal değil aksine bunlar yüzünden 4 yıl önce türkçe kuran yetmedi tevrat incil ve kıyamet alemet kitaplarını okudum anladımki kuran harici saydığım incil ve tevratı okumayan kuranın kıymetini bilemez.Size tavsiyem incil ve tevratı okuyun korkmayın dinden falan cıkmazsınız ama şu bir gercekki bü gün ben müslümanım diyenlerin çoğunun tanrısı yahuda olmuş durumda bunu üzülerek söylemek istyorum.Benim kim olduğum önemli değil size allahın bir ayetini yazararak kim olduğumuzu düşündürmek isterim.Maide 54

54 - Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, bilsin ki Allah yakında öyle bir toplum getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler; müminlere karşı yumuşak, kâfirlere karşı da onurlu ve şiddetlidirler; Allah yolunda mücahede eder, hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. Bu, Allah'ın bir lütfudur, onu dilediğine verir. Allah, geniş ihsan sahibidir, her şeyi çok iyi bilendir

Not : Ben bir CHP liyim:)))
    Saygı ile.

Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı e-turkiye.gen.tr tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Fatih bey kusura bakma oyle bir niyetim veya düşmalığımda 7 yıl fethullah cematine yardım ettim milligörüşcü ve sülaymancı arkadaşlarımda var onlar bile fetoşa fetoş derken bir solcunun ona böyle hitap etmesi anormal değil aksine bunlar yüzünden 4 yıl önce türkçe kuran yetmedi tevrat incil ve kıyamet alemet kitaplarını okudum anladımki kuran harici saydığım incil ve tevratı okumayan kuranın kıymetini bilemez.Size tavsiyem incil ve tevratı okuyun korkmayın dinden falan cıkmazsınız ama şu bir gercekki bü gün ben müslümanım diyenlerin çoğunun tanrısı yahuda olmuş durumda bunu üzülerek söylemek istyorum.Benim kim olduğum önemli değil size allahın bir ayetini yazararak kim olduğumuzu düşündürmek isterim.Maide 54

54 - Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, bilsin ki Allah yakında öyle bir toplum getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler; müminlere karşı yumuşak, kâfirlere karşı da onurlu ve şiddetlidirler; Allah yolunda mücahede eder, hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. Bu, Allah'ın bir lütfudur, onu dilediğine verir. Allah, geniş ihsan sahibidir, her şeyi çok iyi bilendir

Saygı ile.

Sizin hangi siyasi görüşte olduğunuz veya nasıl bir ideolojiye sahip olduğunuz beni ilgilendirmiyor. Aslında benim temas etmek istediğim sorun da bu değil. Benim söylediğim "sizin kimseye hakaret etmek gibi bir lükse ve hakka sahip olmadığınızdır." Burası "Milli Görüş" ismini taşıyan bir sitedir. Burada yazılanların hepsi ister istemez milli görüşe atfedilecektir. "Milli Görüş Portalda böyle bir yazı var....." denilecektir.

Onun için yazdıklarınıza dikkat edin,başkalarının hakaret vari yazışmaları yada konuşmaları sizinde bu şekilde konuşacağınız yada yazacağınız anlamına gelmez size bu hakkı vermez. Bu forumda yazı yazan herkes buna azami ölçüde dikkat eder. Her ne kadar tahrikler en üst düzeyde olsada...

Kıymetli bilgilerinizi "belgeleriyle" bizimle paylaşırsanız seviniriz...

Alıntı e-turkiye.gen.tr tafarından gönderildi Mesajı Göster

Saygı ile.
    not: yazılarınızdan arayış içinde biri izlenimine kapıldım bence cehepelim demek için erken : ))

ve lütfen kişileri baz alarak yargıya varmakdan vazgeçin bir sarışın bayan cinayet işleyince tüm sarışınlar katil hükmü çıkmayacağı gibi bir kaç süleymancı yada milligörüşçü tanıyor olmanız ideolojilerini çözdüğünüz anlamı çıkmaz

en mühimi tevrat yada incilli okumktan kaçan yok okumuşluğumda vardır

sadece sıralama olarak önceliğim hep kuran oldu ....

tüm kitaplar bir tek kitaba varmak içindir
    OTUR SıFıR

e-turkiye.gen.tr
    Misafir

fark nedir

Alıntı Elif EĞİLMEZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    not: yazılarınızdan arayış içinde biri izlenimine kapıldım bence cehepelim demek için erken : ))

ve lütfen kişileri baz alarak yargıya varmakdan vazgeçin bir sarışın bayan cinayet işleyince tüm sarışınlar katil hükmü çıkmayacağı gibi bir kaç süleymancı yada milligörüşçü tanıyor olmanız ideolojilerini çözdüğünüz anlamı çıkmaz

en mühimi tevrat yada incilli okumktan kaçan yok okumuşluğumda vardır

sadece sıralama olarak önceliğim hep kuran oldu ....

tüm kitaplar bir tek kitaba varmak içindir
    Sevgli Elif
    Umarım kuran harici diğer kitaplarıda okumuşsundur öyleyse kuranla diğer kitaplar arasındaki fark nedir?Bu günkü tevrat ve incildeki şeytan kurandaki ile aynımıdır?

TERAKKİPERVER Yüksel DİKGÖZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Oct 2008
    İletiler
    202
    Şeytanın tâat hakkındaki hileleri ( Bir nev’i Vesvesenin İlacı hakkında)

Yedi vechesi vardır:

1. Kulu tâatten men eder. Allah o kulu korursa o da şeytanı reddeder. ‘Ben cidden tâat ve ibâdete muhtacım. Şu fani dünyadan sonu gelmeyen ahiret âlemi için azık hazırlamak gerek’ der.
    2. Şeytan sonra da ona: ‘ Sonra tevbe ve ibadet eden kimselerin’ fikrini emreder. Allah o kulu korursa, o da şeytanı reddederek şöyle der:‘Ecelim elimde değildir; bu günün amelini yarına bırakacak olursam ne vakit yapabilirim? Çünkü her güne aid bir takım ameller vardır.’
    3. Bundan da bir netice alamayınca, şeytan bu defa ona acele ile emreder, ‘Acele et ki diğer amellere vakit hazırlıyasın’ der. Allah o kulu korursa, oda şeytanı reddederek der ki; ‘Tamam yapmak kaydıyla az amel, noksan bırakılan çok amelden daha hayırlıdır.’
    4. Sonrada ona gösteriş yollu emreder. Allah o kulu riyadan korursa, o da ‘Halk ne fayda, ne de zarar vermeye kaadirdir. Fayda ve zarar vermeye kaâdir Allahın fazlü keremiyle beni görmesi yetmez mi?’ diyerek şeytanı reddeder.
    5. Şeytan bu yoldan da netice alamayınca onu bencillik gururuna düşürmek ister. Ve: ‘ne de uyanık bir adamsın. Ne de akıllı bir kimsesin! Öyle bir gafletten uyandın ki başkası hâlâ onun derin uykusundadır.’ fikrini aşılar. Allah o kulu korursa, o da minnet ve Şükür Allah’adır! Bana aid değildir. Tevfikini bana tahsis eden odur, amelime büyük bir kıymet veren yine odur. Onun lutfu olmamış olsaydı benim amelim onun nimeti ve kendi günahım yanında bir kıymeti olmazdı.’ der ve şeytanı reddeder.
    6. Şeytan bundan ümidsiz olunca kula der ki: ‘Sen gizli olarak iç aleminde cehd ü gayret et. Çünkü Allah onu meydana çıkarır da seni şerefli ve heybet sahibi kılar.’ O bu telkiniyle kula gizli riya (gösteriş) damgasını vurmak ister. Eğer Allah o kulu korursa, o da:’ Ben ancak Allah’ın kuluyum. O benim yegane efendimdir, dilerse içimdekini meydana çıkarır, dilerse gizler, dilerse beni baş yapar, dilerse hakir kılar. Bütün bunlar ona aittir. Hakk ızhar etse de etmese de benim için fark etmez. Çünkü halkın elinde bir şey yoktur’ der.
    7. Şeytan bu hileden de ümidsiz olunca , bu defa der ki: Senin bu amele ihtiyacın yoktur; çünkü eğer ezelde said (mutlu) yaratılmışsan ameli terk etmek sana bir zarar vermez; yok eğer şaki (bedbaht) yaratılmışsan amelin sana bir fayda vermez. Artık neden gayrete gelip rahatını terk ediyorsun, kendi nefsine eziyet ediyorsun?’ Allah o kulu korursa , o da : ‘Ben ancak bir kulum, kula gereken, efendisinin emrine imtisaldir. Rabb, kendi rububiyetini daha iyi bilir ve dilediğini yapar. Nasıl olursam olayım, amelim bana fayda verecektir. Eğer mutlu bir kimse isem, fazla sevap için yine amele muhtacım.Bedbaht isem, kendi nefsimi kınamamam için yine amele muhtacım; şöyleki: Allah her halde ibadet yaptığım için bana azab etmez. İtaatkar bir kul olarak cehenneme girmek, asi bir insan olarak girmekten daha iyidir bence. Hem nasıl böyle olabilir? Oysa ki Allah’ın va’di haktır; sözü doğrudur. O tâate karşılık va’detmiştir. Kim iman ve tâat üzere Allah’a kavuşursa, elbette ateşe girmeyecektir. O’nun dosdoğru olan va’diyle cennete girecektir. Bunun için Cenâb-ı Hakk buyuruyor ki: ‘Bize cennet va’dinde sadık olan bizi cennetten neresini dilersek konmak üzere bu yere mirasçı yapan Allah’a hamdolsun.’(Zümer suresi:74)

Hem şüphesiz ki Allah sebeblerin müsebbibidir; dünyada da ahirette de eşyayı zahiri sebeblere bağlamak O’nun cari adetlerin (kanunların) dandır. Yağmurun bitkiye, evlenmenin çocuğa, yaz mevsiminin meyvaların olgunlaşmasına sebeb kılındığı gibi. Cenabı hakk varis kılındığımız cenneti amelimize bir güzel karşılık olsun diye şöyle hatırlatıyor: ‘İşte işlediğiniz şeylere karşılık varis kılındığınız cennet!’ (Bu hitap yarın cennete girmeye hak kazananlar için olacaktır) Bununla Cenabı hakk şu hususu bildirmeyi murad ediyor: ‘O halde biz müttakileri, fisk u fücur işleyenlerle bir tutar mıyız?’ İşte kul bütün bunları düşünüp gönülden söyleyince şeytanı reddetmiş olur

Eğer o vesvese, bu gibi cevaplarla giderilmezse, mel’un şeytan yine döner ve ‘Ameller ezeli takdirle mukadderdir: biz Allah’ın takdirine muhalif bir takdirde bulunamayız! Eğer o bize güzel amelleri ve o amellere sa’y u gayretimizi takdir etmişse, hiç şüphe yok ki o ameller oluverecektir. Takdir etmemişse, oluvermesi mümkün değildir. Biz ameli işlemeye veya terke mecburuz. Kıyl ü kaalin faydası olmaz’, diye telkine çalışır. Sen ona de ki:

‘Her ne kadar Allah kullarının bütün amellerinin yaratıcısı ise de Ondan başka yaratıcı yoksa da O, kullarına cüz’i irâdeler ve kalbî irâdeler vermiştir ki bu irâdeler tâat ve günah gibi iki zıdda taalluka elverişlidir ve hâricen bir vücudu yoktur ki yaratmaya muhtaç olsun ve yaratma da taalluk etsin. Çünki yaratmak, yok olanı îcad etmektir. Hariçte varlığı olmıyan, mahluk sayılmaz. Ve onu irâde eden kul da onun yaradıcısı olamaz. Cenabı hakk kulun iradesini (kendi kudretine) adi bir şart yapmıştır. Kulun ef’âlinin, Allah’ın ilmi irâdesi takdiri ve Levh-i Mahfuz’a kaydedişi ile oluşu onun kuldan cebren sudurunu gerektirmez. Mesela: Zeyd Ömer’in günlerden bir günde ne yapacağını bilmiş ve bunu dileyerek bir kağıda tesbit etmişse, Ömer, Zeyd tarafından bu fiilleri yapmaya mecbur tutulmuştur, denilebilir mi? Ve Ömer Zeyd’e : ‘Sen ilmin, iradenle ve kağıda yazmanla yaptığını yaptın (yani bu fiilleri işlemeye (beni) mecbur tuttun’ diyebilir mi? Çünkü Ömer o fiilleri kendi ihtiyar ve iradesiyle yapmıştır. Zeyd’in bilgisi, dileği ve yazısından dolayı yapmamıştır. O halde bunda bir cebir düşünülemez ve işte bizim bahsettiğimiz mes’ele de böyledir. İyice düşün ve şükreden kullarından ol’

TARİKATİ MUHAMMEDİYYE İMAM BİRGİVİ MUHAMMED EFENDİ
    Bir insan olursa sağır; sen ona istediğin kadar bağır!..

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları