Milli Gorus Portal FAQ

Here you can find answers to questions about how the board works. Use the links or search box below to find your way around.

Sadece Milli Görüşçüler mi Üye Olabilir?

Hayır. Forum Sözleşmemizdeki kuralları makul bulan ve katılmak isteyen herkes başvururarak üye olabilir.

Milli Görüş Portal'a nasıl üye olabilirim?

Milli Görüş Portal sitemizde denetimli üyelik sistemi uyguluyoruz. Üye olmak için üyelik başvurusu yapmanız gerekiyor. Kayıt sayfasına giderek önce forum sözleşmesini okumalısınız. Kuralları makul buluyor ve uyabileceğinize inanıyorsanız seçim kutusunu işaretlerek imzalamalı ve 'Kayıt' butonuna basmalısınız. Gelen yeni sayfadaki alanları doğru ve usulüne göre doldurarak üyelik başvurunuzu tamamlamalısınız. Başvurular forum yöneticileri tarafından incelenir ve uygun başvurular kabul edilerek üye katılımı sağlanır.

Üyelik Başvurusu İçin İstenilen Bilgiler Nelerdir?

Üyelik başvurusu yaparken kayıt formunda doldurulması istenilen alanlarda gerekli uyarı ve telkinler yapılmaktadır. Formu, sayfada gördüğünüz uyarıları dikkate alarak doldurmanız üyeliğinizi daha kısa sürede gerçekleştirmemize yardımcı olacaktır.

Formun ilk bölümü:


 

   1. Kullanıcı adınız alanına gerçek isminizi yazmalısınız. buraya yazacağınız isim aynı zamanda üye girişi yaparken kullanacağınız isimdir. Bu isim konulara ileti yazdığınızda görülür. Kimler çevrimiçi alanlarında görülür. 

Dikkat edilmesi gerekenler:

a. Adınızın baş harfi ile Soyadınızın tamamı büyük harf ile yazılmalıdır. Ör: Emin YILMAZ

b. Adınız ile soyadınız arasında bir boşluk olmalıdır. Ör: Emin YILMAZ

c. Türkçe karakter kullanılabilir. Ör: ç, Ç, ğ, Ğ, İ, ö, Ö, ş, Ş ü, Ü

d. Nickmane ile yapılan kayıtlar ile a ve b şıklarında belirtilen şekil dışında yazılan isimler kesin olarak reddedilir. 

 

  2. Kullanıcı şifrenizi istediğiniz karakterlerden seçebilirsiniz. Büyük harf, küçük harf, rakamlar.

Dikkat edilmesi gerekenler:

a. Tahmin edilebilir şifreler kullanmayın.

b. Şifrenizi başkalarına göstermeyin.

c. Şifrenizdeki büyük harfler ile küçük harfler birbirinin yerini tutmazlar.  Ör: a ≠ A

d. Şifrenizi yazarken karakter hatası yapıp yapmadığınızı anlayabilmeniz icin tekrar satırına bir daha yazmanız istenir.

 

  3. E-posta adresiniz, site ile temas noktanızdır. bir çok özelliği kullanabilmeniz e-posta adresiniz ile mümkün olur. Bu yüzden Doğru ve kullanmakta olduğunuz bir mail adresi yazmalısınız.

E-Posta adreslerinin kullanım alanlarını öğrenmek için tıklayın. 

Dikkat edilmesi gerekenler: 

a. E-postanızı yazarken doğru yazdığınızdan emin olunuz.

b. Sürekli olarak izlediğiniz aktif bir mail adresi ile kaydolunuz.

c. Kayıtta verdiğiniz adresinizi sonradan terkederseniz sitedeki kontrol panelinize ulaşıp yeni adresinizi kaydediniz. 

d. Siteden size genelde otomatik olarak oluşturulmuş e-postalar gelir. ve otomatik postalar mail server'lar tarafından kimi zaman Junk (önemsiz) kutusuna atılır ve görmeyebilirsiniz. bu yüzden iletisim@milligorusportal.com adresimizi kişi listenize ekleyerek gelen kutusuna düşmesini sağlayınız. 

 

  4. Güvenlik sorusu sitemizi kötü amaçlı saldırı programcıklarından korumak için sorulur. bu soru zaman içinde site yöneticilerinin belirleyeceği üç ayrı metod ile karşınıza gelir.

1) captcha adlı bir yazı karakteri doğrulaması

2) resim doğrulama

3) soru-cevap

genellikle soru-cevap metodu ile karşılaşabilirsiniz. bu metodda size bir soru sorulur ve cevabı cevap satırına yazmanız istenir. bu soru çoğu zaman çok basit bir matematik işlemidir. ya da herkesin bileceği türden bir genel kültür sorusudur. bazen 2+2=? gibi çok saçma sayabileceğiniz sorular gelir. unutmayın ki amaç kişileri imtihan etmek değil korsan yazılımları yanıltmaktır.

Formun ikinci bölümü:

 

   1. Cinsiyet Seçenek kutusundan uygun seçeneği seçiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler: 

a. Site yönetimi olarak bu bilgiye önem veriyoruz.

b. Bu seçenekte belirtilen cinsiyet ile denetim sırasında ve üyelik boyunca meydana gelecek bir uyuşmalık başvurunun reddine, ya da üyeliğin silinmesine neden olacaktır.

c. bir erkeğin üyelik hesabını bir bayanın; bir bayanın üyelik hesabını bir erkeğin kullanması prensiplerimize aykırıdır.

 

   2. Milli Görüşle ilgi düzeyi seçenek kutusundan size uyan seçeneği seçiniz.

a. Eğer Saadet Partisine, İGMG ya da Anadolu Gençlik Derneğine üye iseniz "Bir teşkilata üyeyim" seçeneğini,

b. Eğer Saadet Partisinde, İGMG ya da Anadolu Gençlik Derneğinde resmen görevli iseniz "Bir teşkilatta görevliyim" seçeneğini,

c. Eğer Milli Görüşçülerin kurduğu kurumlardan hizmet alıyorsanız (öğrenci evi, yurt, cansuyu yardımları, milli gazete aboneliği, yurdışında cami hizmeti gibi) "Sadece hizmet alıyorum" seçeneğini,

d. Eğer Milli Görüşçülerin kurduğu herhangi bir parti, dernek, vakıf gibi kurum ve kuruluşlardan birinde eskiden resmi görev yaptıysanız "Eskiden teşkilat görevim vardı" seçeneğini,

e. Eğer Milli Görüşçülerin kurduğu kuruluşlardan eskiden hizmet aldıysanız (öğrenci evi, yurt, yardım kuruluşu yardımı, milli gazete aboneliği, cami hizmeti, hac hizmeti gibi) "Eskiden hizmet almıştım" seçeneğini,

f. Eğer Milli Görüşçülerin kurduğu parti ve derneklere eskiden üye olup şu anda aktif bir üyeliğiniz bulunmuyorsa "Eskiden üye idim" seçeneğini,

g. Eğer üyelik, görev, hizmet gibi bir bağlantınız yok ancak kendinize yakın buluyorsanız "Sadece gönül bağım var" seçeneğini,

h. Eğer Milli Görüş kurum ve kuruluşlarıyla hiçbir bağlantınız olmadıysa "Teşkilatlarınızla hiçbir temasım yok" seçeneğini seçiniz.

 

   3. Bağlı Olduğu Teşkilat seçenek kutusunda belirtilen kuruluşlarda halen devam eden(!) hizmet alma, görev ya da üyeliğiniz varsa ilgili seçeneği seçin. ya da "Yok" seçeneğini seçin.

 

   4. Doğum Günü seçenek kutularını Ay/Gün/Yıl olarak doldurun. Doğum gününüzü ve yaşınızı site üyelerinin ve ziyaretçilerinin görüp görmemesi için size uygun seçeneği seçin.

Dikkaat edilmesi gerekenler:

a. Doğum tarihinin doğru girilmesini önemsiyoruz.

b. Doğum tarihinin yanlış girilmesini bir artniyet olarak algılıyoruz.

c. Doğrum tarihini gizlemek isteyenlere en azından "Sadece yaşım görünsün" seçeneğini tercih etmelerini öneriyoruz.

d. Yaşınızın görünür olması diğer üyelerin size hitaplarında ve davranışlarında daha makul davranmalarını sağlayacaktır. 

Formun üçüncü bölümü:

 

Referans nedir?

Biz milli görüş portal üye ve yöneticileri olarak internetin karmaşasında kaybolup gitmek istemiyoruz. bu nedenle erişim bilgileri talep ediyoruz. bu isteğimiz pek çok kişi tarafından makul karşılanmayabilir. bu yüzden üye sayımız düşükte kalabilir. bunu umursamıyoruz. mevcut üyelerimizin hepsi denetlenmiş ve mutlaka telefonla görüşülerek üyeliğe kabul edilmiştir. telefon numarası kimliğinizin net olarak ortaya çıkmasına yaramayabilir. ve yine de hile yapabilirsiniz. ancak hile yaparak bu denetimi aşsanız bile yine de çok çabuk farkedilirsiniz. bu yüzden kimliğinizi gizlemeye çalışarak bize katılamazsınız.

referans alanına geçerli ve aradığımızda size ulaşabileceğimiz bir numara yazınız.

vereceğiniz numaradan sizi arayacağız ve üyelik hesabının size ait olup olmadığını soracağız. Cinsiyet alanına girdiğiniz bilgi ile sesinizin uyuşup uyuşmadığına bakacağız. kimliğinize ilişkin bir şüphemiz varsa bazı ek sorular soracağız. ve üyeliğinizin onaylanıp onaylanmadığını büyük ihtimalle bu görüşme sırasında öğreneceksiniz.

üyelik denetiminizin daha seri sonlanmasını istiyorsanız referans alanına kimliğinize dair ek bilgiler verebilirsiniz. işiniz, varsa görevli olduğunuz bir teşkilat gibi.

vereceğiniz bu bilgiler site yöneticileri tarafından 3. kişilerle paylaşılmayacak şekilde saklanacaktır. sitemizin her nekadar resmi bir kimliği olmasada yöneticilerimizi yönetici erdemine sahip kişilerden oluşturuyoruz. size vereceğimiz teminat bunula sınırlıdır. 

 

 

  

Formun dördüncü  bölümü:

    1. Öneren alanına, eğer mevcut kayıtlı bir üyemiz size bu siteyi önerdiyse onun kullanıcı adını yamanız içindir. bu bilgi kayıt için çok önemli olmamakla birlikte kayıt denetimi sırasında kimi zaman işimize yaramaktadır. kayıt olan kişiye ulaşamadığımızda önerdiğini bildirdiği kişi aracılığı ile haber yollayarak durumu bildirdiğimi olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

a. Öneren satırı sistemde olmayan bir ismi öneren olarak kabul etmez.

b. Öneren kişinin adının tam ve doğru yazılması gerekir.

c. bu satır AJAX denilen bir iletişim kodu kullanır ve kullanıcı isimlerinin listelenmesini sağlar.

d. Kullanıcının adının ilk üç karakterini girdiğinizde isimleri sıralar ve oradan seçebilmenizi sağlar.

e. AJAX sistemi türkçe karakterleri tanımadığından ilk üç harfi için türkçe karakter bulunan isimleri sıralamaz. Şule, Önder... gibi.

f. Eğer bir öneren var ancak ismini hatırlamıyor ya da tam olarak nasıl yazıldığını bilmediğiniz için kabul ettiremiyorsanız alanı boş bırakabilirsiniz.

 

   2. Zaman aralığı kaydolan kişi için önemlidir. Siteye türkiye dışından katılanlar için bulundukları yerin saat dilimine uygun gösterge şehri seçmeleri gerekir. böylece kaydolan kişi konu ve olayları kendi yerel saatine göre izleme imkanı bulabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

a. Bulunduğunuz şehrin adı geçmiyorsa GMT diliminize göre tespit edin.

b. Türkiyeden katılanlar için bir değişiklik yapmalarına gerek yoktur. sistem varsayılan olarak GMT +2 yani İstanbul saat dilimini seçer.

c. Burada seçilecek saat dilimi daha sonra üye kontrol panelinde bulunan Seçenekleri Düzenle sayfasından değiştirilebilir.

d. DST zaman ayarının otomatik otomatik ayarlanması alanının değiştirilmesine gerek yoktur.

 

   3. Buradan varsayılan e-posta ayarlarınızı seçebilirsiniz.

a. Yöneticiden e-posta al seçeneğini kapattığınızda yönetici size kendi adıyla posta yollayamaz.

b. Yönetici size herhalukarda Sistem üzerinden mail gönderebilir.

c. Diğer üyelerden e-posta alma seçeneğini kapatabilirsiniz. ve dilerseniz üye olduktan sonra üye kontrol panelinden yeniden açabilir ve hatta sadece arkadaş listenizden mail alacak şekilde düzenleyebilirsiniz. 

Cookie'leri nasıl silebilirim?

Navbar'da bulunan Çıkış Yap linkine tıklarsanız bütün cookieler silinir. Navbar linkleri vasıtasıyla bir sayfaya tıklarsanız siteyi misafir olarak girersiniz. ancak girdinizde halen kayıtlı görünüyorsanız, cookielerinizi manuel olarak silmek zorundasınız.

Windows'ta İnternet Explorer 6 da cookie'leri silmenin iki yolu var.
ilki bütün cookies'leri toplu silmek:
 1. Bir İnternet Explorer penceresi açın
 2. "Araçlar" menüsüne girin.
 3. Gelen Menüde en altta bulunan "İnternet Seçenekleri"ne tıklayın.
 4. Açılan Pencerede, "Tanımlama Bilgisi Sil" butonuna basın.
 5. Gelen pencerede "Tamam"a tıklayın"
 6. Artık girdiğiniz bütün sitelerin cookies'leri silindi.

ikinci yol sadece sitemizin cookie'sini silmek. bu biraz daha karmaşık bir işlem;
 1. Bir İnternet Explorer penceresi açın ya da açık olan pencerede,
 2. "Araçlar" menüsüne girin.
 3. Gelen menüde en altta bulunan "İnternet Seçenekleri"ne tıklayın.
 4. Açılan pencerede, "Ayarlar" butonuna basın.
 5. Gelen pencerede "Dosya Görüntüle" butonuna basın.
 6. Karşınıza "İnternet Temprory Files" penceresi gelecek. içinde çok sayıda dosya bulunabilir.
 7. Burada açtığınız web sayfalarının tüm içeriği parçalar halinde grafik, resim, ses ve yazı olarak barındırılır.
 8. Dosyalar içinde cookie dosyaları da bulunmaktadır.
 9. Cookies'ler en üstte sıralanmıyorsa "İnternet Adresi" sutununa tıklayarak cookieleri üstte sıralayabilirsiniz.
 10. Cookie dosyaları içinde cookie:xp@milligorusportal.com dosyasını bulun ve silin.
 11. Artık cookie kesin olarak silindi.

Firefox kullanıyorsanız yapmanız gereken işlem şu şekildedir:
 1. Bir Firefox penceresi açın ya da açık olan pencerede,
 2. "Araçlar" menüsüne girin.
 3. Gelen Menüde en altta bulunan "Seçenekler"e tıklayın.
 4. Açılan pencerede, "Gizlilik" butonuna basın.
 5. Gelen sekmede "Çerezleri Göster"butonuna basın.
 6. Karşınıza "Çerezler" penceresi gelecek. içinde çok sayıda klasör bulunabilir.
 7. Bunlar içinde Milligorusportal klasörünü bulun üzerine tıklayarak seçin.
 8. Sonra altta bulunan "Çerezleri Sil" butonuna basarak silin ve "tamam" diyerek çıkın.
 9. Artık cookieler silindi.


Diğer Tarayıcıların(Browserların)da benzer şekilde silme işlemi bulunmaktadır.

SSS Ara

Select this option if you would like your search to look in the text of FAQ items as well as their titles.

Select an option here to specify how you would like your search query to be treated. 'Any words' will return the most numerous but possibly least relevant results, while 'Complete phrase' will return only results that contain exactly what you are searching for.